12-vjeçari bëhet mjeshtri më i ri i shahut në histori

  Vetëm 12-vjeç, Abhimanyu Mishra është bërë mjeshtri më i ri në historinë e shahut.

  Mishra, nga New Jersey, theu rekordin e Sergey Karjakin që e mbante për 12 vjetë në Hungari, raporton CNN.

  Për t’u bërë mjeshtër në shah, lojtari duhet të arrijë tre norma mjeshtri – një çmim për performancën më të lartë në turneun e shahut, vlerësimi nga Federata Ndërkombëtare e Shahut dhe renditja që e rregullon garën ndërkombëtare.

  Pas fitores ai shkroi një mesazh në Twitter: “Më në fund shah-mat për kundërshtarin më të madh (pandeminë) që më ndaloi për 14 muaj. Faleminderit të gjithëve”.

  Thyerja e rekordeve është diçka e zakonshme për Mishran.

  Kur ai ishte 7-vjeç u bë eksperti më i ri i Federatës së Shahut të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. 

  Lajmi Paraprak

  Për kryetar të Gostivarit LSDM do të propozoj kandidatët shqiptarë

  Lajmi i rradhës

  Si t’i shkëlqejmë enët e qelqta

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë