Zaev në Forumin e Prespës: Ballkani është Europë

  Kryeministri i vendit, Zoran Zaev në fjalimin e tij në Forumin e Prespës për Dialog përcolli porosi të shumta.

  Ai theksoi se Ballkanii di dhe mundet të dorëzojë rezultatet të mira dhe se Ballkani është Europë.

  “Bota e pranoi faktin se edhe nga Ballakni mund të vijë tregim i suksesshëm, i cili mundet dhe duhet të ketë efekt dominant edhe me çështjet e tjera të hapura me rajonin. Nëpërmjet vlerës së saj themelore, ajo zgjidhje është e mundshme kur për këtë ka vizion të qartë. Unë dhe Cipras ishim të vetëdijshëm se i vendosim në rrezik karrierat tona politike, por karrierat politike nuk janë shumë e vendimeve politike”.

  “Ne zgjodhëm të bëjmë zgjidhje, si gjurmë pas nesh, zgjidhje për qytetarët tanë dhe për shoqëritë tona dhe jo vetëm për ne dhe partitë tona politike. Ballakni mundet, Ballakni mundet të dorëzojë rezultate, Ballkani është shpresa e re e Europës, Ballakni është Europë”, tha mes tjerash Zaev.

  Ndryshe, përveç tij, në këtë forum kanë marrë pjesë edhe politikanë të shumtë nga gjithë vendet e rajonit, si dhe politikanë ndërkombëtar./Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Forumi i Prespës për Dialog: Kryediplomatët kërkojnë të mos lejohet nacionalizimi i politikës së zgjerimit të BE-së

  Lajmi i rradhës

  Frutat dhe perimet e stinës | Produkte të korrikut

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë