Mësoni si të përgatisni supën më të mirë me domate

  Sekreti i kuzhinierit të famshëm britanik Jamie Oliver është djathi italian që suoa me domate del aq e shijshme.

  Përbërësit e nevojshëm:

  – 1 qepë e vogël;
  – 1 kg domate;
  – ½ filxhan vaj ulliri;
  – 4 domate të thata nga vaji;
  – 1 lugë sheqer të kafenjtë;
  – 50 g borzilok;
  – 1 lugë e gjysmë uthull vere;
  – 4 feta bukë;
  – 125 g djathë mozzarella

  Përgatitja:

  Në furrën e nxehur në 200 gradë Celsius piqni hudhrën dhe domaten, bashkë me një lug vaj, rreth 25 minuta. Kur perimet të ftohen pak, shtypni me pirun, hiqni luspën nga qepa dhe qitni të gjitha në blender.

  Shtoni domaten e thatë, sheqerin, borzilokun, djathin dhe 3 lugë vaj. Përzieni në blender derisa të përftoni masë të lëmuar.

  Lajmi Paraprak

  Komuna e Tetovës nuk e mbajti fjalën për rikonstruimin e rrugës “116”, arsyetimet vazhdimisht ndryshojnë

  Lajmi i rradhës

  Sallata Fatush, një recetë tradicionale nga kuzhina arabe

  Lajme tjera

  Sallatë me sardele

  Përzierja e të gjithë perimeve me sardele, ju sjellin shije të mirë në një sallatë të bollshme Nevojiten:…
  Më tepër

  Reçel me karota

  Përbërësit: 1 kg. karota të pastruara800 g. sheqer1 g. vanilje Përgaditja: Karotat pasi të lahen dhe të pastrohen…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë