Sallatë me sardele

  Përzierja e të gjithë perimeve me sardele, ju sjellin shije të mirë në një sallatë të bollshme

  Nevojiten:

  ▪ 250 gramë
  ▪ 200 gramë bizele
  ▪ 100 gramë karota
  ▪ 100 gramë tranguj turshi
  ▪ 2 konserva me sardele
  ▪ 2 vezë
  ▪ 200 gramë majonezë
  ▪ 1 lugë e mesme mustardë
  ▪ 1 limon
  ▪ kripë, piper i zi

  Përgatitja:

  Patatet e paqëruara zihen në ujë me kripë, e pastaj qërohen dhe pritet në kube.

  Karotat pastrohen, priten në kube d he, bashkë me bizelet, zihen në ujë me kripë. Vezët zihen gjithashtu, qërohen dhe priten në kube.

  Sardelet hiqen nga konserva dhe kullohen nga yndyra e tepërt.

  Në enë të veçantë tunden majoneza, mustarda, lëngu i limonit dhe kripë e piper i zi sipas shijes.

  Në enë të madhe përzihen perimet e ziera, vezët dhe sardelet. Përmbi derdhet përzierja e përgatitur me majonezë dhe të gjitha përzihen ngadalë.

  Këshillë shtesë: Sallata e përgatitur lihet të qëndrojë në frigorifer për 2 orë e pastaj shërbehet.

  Lajmi Paraprak

  Bukë e pasur integrale

  Lajmi i rradhës

  Abazoviq: Serbia po e strehon një kriminel malazez

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë