Si t’i shkëlqejmë enët e qelqta

  Enët e qelqta nuk janë aq të lehta për t’u larë pa lënë asnjë njollë nga tharja dhe pa u pastruar me themel

  Nëse njollat mbeten, ekziston një truk që do t’i eliminojë ato. Zgjidhja është në orizin e pazier.

  Ju nevojiten një filxhan oriz, një lugë çaji uthull të bardhë dhe disa pika detergjenti të enëve.

  Thjesht hidhni përbërësit në një kavanoz qelqi që dëshironi të jetë i pastër në mënyrë të përsosur, shtoni ujë deri në grykë, pastaj mbulojeni me dorën tuaj dhe tundni butësisht para dhe mbrapa.

  Orizi vepron si një gërryes i butë dhe i heq të gjitha njollat e vjetra nga uji ose lëngu, ndërsa uthulla dhe detergjenti kontribuojnë në këtë efekt.

  Kur të duket pa njolla, shpëlaje enën dhe lëre të thahet.

  Lajmi Paraprak

  12-vjeçari bëhet mjeshtri më i ri i shahut në histori

  Lajmi i rradhës

  Kanada do të lejojë shitjen e veturave me karburante deri më 2035

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë