Hajredini – Mickoskit: Pse nuk ndërtuat asnjë termocentral derisa ishit drejtor i TMV-së

  “Askush, nga njëra anë, nuk e kupton se çfarë është kaq e tmerrshme që Kovaçevski apo Bytyqi të takohen me Mickoskin dhe të njëjtën gjë t’i thonë atij që ai thotë çdo ditë? Nga ana tjetër, edhe Mickoski duhet të shpjegojë edhe pse së paku njëri nga termocentralet, i paraparë në programin e VMRO-DPMNE-së ‘Rilindja në 100 hapa’, madje i zgjeruar dhe i përmirësuar, nuk është ndërtuar në kohën kur ai ishte drejtor i “Elektroekonomia e Maqedonisë”. Madje asnjë gur themel nuk u vu.” – shkruan Hajredini në Facebook.

  Xhevdet Hajredini ka qenë Ministër i Financave në periudhën nga 4 shtator deri më 20 dhjetor 1994. Në vitin 2008 ai u bë kryetar i koalicionit “Maqedonia pa korrupsion”, ku përfshiheshin 18 organizata joqeveritare, përcjell Nistori.

  Kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe lideri i opozitës VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski dje pas disa ditësh shkëmbim të thirrjeve, kërkesave, refuzimeve dhe tenderëve me vendin ku do të mbahej takimi ku Mickoski do të prezantojë konceptin e tij për trajtimin e krizës së energjisë, dje ka mbajtur mbledhje në Qeveri.

  Pas takimit, Mickoski në një deklaratë për media tha se ishte po aq i shqetësuar sa edhe para se të hynte në të.

  Ai vlerësoi se ndihma dhe konceptet që kanë ofruar për përballimin e krizës energjetike janë dukur të pranueshme për kryeministrin dhe ministrat kompetentë me të cilët ka biseduar. Mickoski shtoi se nëse Qeveria nuk e zbaton skenarin e VMRO-DPMNE-së, do ta dënojë atë hap dhe do të bëjë gjithçka që është e mundur që qytetarët dhe ekonomia ta kalojnë dimrin.

  Kryeministri Kovaçevski pas takimit deklaroi se të gjitha ofertat që i kanë nga VMRO-DPMNE duhet t’i dorëzohen ESM-së dhe meqenëse është fjala për kontakte që duan të jenë të drejtpërdrejta, prandaj obligon ministrin e ekonomisë Kreshnik Bekteshi që të bëjë ato kontakte dhe shikoni nëse kanë një ofertë të përshtatshme që plotëson kriteret mbi bazën e të cilave bëhen blerjet në ESM.

  Kovaçevski tha se në takimin me liderin e opozitës, ai dhe ekipi i tij i kanë shpjeguar të gjitha aktivitetet e ndërmarra nga Qeveria për tejkalimin e krizës energjetike, janë informuar për prodhimin e objekteve energjetike, për prodhimin e energjisë elektrike në TC “Oslomej” dhe TC “Negotinë”. Në takim, Kovaçevski tha se ka informuar edhe për sigurimin e energjisë, përkatësisht thëngjillit për REK “Manastir” dhe TC “Oslomej”, si dhe mazut për TC “Negotinë”.

  Sot saktësisht në mesditë, Këshilli Ekonomik i qeverisë duhet të mbajë seancë për krizën dhe ndër temat që pritet të jenë në rend dite janë masat shtesë që do të zbusin goditjen e çmimeve për qytetarët dhe ekonominë. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Hagë: Procedura e vizave vështirëson vizitat e familjarëve dhe të avokatëve

  Lajmi i rradhës

  Olaf Scholz e quan “të justifikuar” planin e ndihmës për energjinë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë