Komandantët afganë fërkojnë duart para largimit të amerikanëve (Video)

  Teksa trupat afgane po zmbrapsen dhe së shpejti do ta humbin edhe mbështetjen vitale ajrore amerikane, komandantët talibanë po flasin me entuziazëm për marrjen e shpejtë në kontroll të vendit, dhe për zbatimin e vizionit të tyre për shtet islamik, përcjell Radio Evropa e Lirë.

  “Ne i kemi mposhtur amerikanët. Qeveria afgane është administratë skllave. Kur të largohen amerikanët, qeveria nuk do të mbijetojë as pesë ditë”, shprehet njëri prej komandantëve taliban.

  “Dashtë Zoti, në Afganistan do të vendoset një regjim islamik dhe i bazuar në sheriat, tani që ata janë mposhtur dhe po largohen”, deklaron Mulla Misbah, komandant i talibanëve në Gazni.

  Lajmi Paraprak

  Vazhdohet afati për subvencionet bujqësore

  Lajmi i rradhës

  Kush janë njerëzit më të izoluar në botë?

  Lajme tjera

  Moti sot në RMV

  Moti sot pritet të jetë me diell dhe vranësira. Do të fryjë një erë e lehtë në drejtim…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë