KQZ: Komunat e fituara dhe ato që shkojnë në balotazh

  Pas mbylljes së vendvotimeve, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur t’i publikoje rezultatet e zgjedhjeve lokale për kryetar komune.

  Bazuar në rezultatet preliminare të KQZ-së deri në ora 24:00, në 17 komuna janë shënuar fitore të partive dhe 21 komuna do të shkojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Kosovë.

  Lista Serbe ka fituar nëntë komuna – ( Leposaviq, Novobërdë, Graçanicë, Shtërpc, Partesh, Ranillug, Zveçan Zubin Potoku dhe Kllokot).

  Partia Demokratike e Kosovës katër komuna – (Mitrovicë, Ferizaj, Hani i Elezit, Skenderaj).

  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dy komuna – ( Deçan dhe Suharekë).

  Lidhja Demokratike e Kosovës dy komuna – ( Lipjan dhe Pejë).

  Lëvizja Vetëvendosje nuk ka arritur fitore të qartë në asnjë komunë në raund të parë.

  Ndërkaq, në balotazh do të jenë:

  Gjakova (AAK-LVV),

  Gjilani (LVV-LDK),

  Dragashi (PDK-LDK),

  Klina (AAK-PDK),

  Kamenica (PSD-LVV),

  Podujeva (LVV-LDK),

  Prishtina (LVV-LDK),

  Prizreni (LVV-PDK),

  Vitija (LDK-LVV),

  Vushtrria (PDK-LDK),

  Malisheva (Nisma-PDK),

  Juniku (AAK-LDK),

  Mamusha (KDTP-KATP),

  Gllogovc (PDK-DD),

  Kllokot (Lista Serbe-GI SNS),

  Istog (LDK-AAK),

  Shtime (PDK-LVV),

  Rahovec (AAK-LVV),

  Fushë Kosova (LDK-LVV),

  Obiliqi (IQO-LVV) dhe

  Kaçanik (PDK-LVV).

  Ndërkaq, duke iu referuar KQZ-së në këto zgjedhje kanë votuar rreth 43 për qind e qytetarëve.

  Në këto zgjedhje, për kryetarë të komunave të Kosovës janë certifikuar 166 kandidatë.

  Në garën për asamblistë në kuvendet e të gjitha komunave janë certifikuar 5,198 kandidatë.

  Në këto zgjedhje lokale kanë pasur të drejtë vote 1 milion e 885 mijë e 448 qytetarë.

  Lajmi Paraprak

  KSHZ: Në qytetin e Shkupit kryeson Arsovska me 38%, Shilegov 34%

  Lajmi i rradhës

  KSHZ: Në këto komuna fituesi është vendosur që në rrethin e parë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë