Psikiatrja e Maradonës hedh poshtë fajin për vdekjen e legjendës së futbollit

  Psikiatrja e cila ishte duke trajtuar Diego Maradonan kur vdiq në nëntor të vitit të kaluar ka mohuar çdo përgjegjësi për vdekjen e tij, të cilën një panel ekspertësh ka fajësuar për neglizhencë.

  “Agustina Cosachov siguroi prova se ajo nuk kishte kryer një vrasje”, ka thënë avokati i saj Vadim Mischanchuk të premten pasi 36-vjeçari u mor në pyetje në Prokurorinë e San Isidro jashtë Buenos Aires.

  “Nuk ka asnjë dyshim për të thënë se ilaçet psikiatrike [që Cosachov përshkroi] dhe në ato doza mund të kishin shkaktuar një sulm në zemër”, shtoi Mischanchuk.

  Fitues i Kupës së Botës në vitin 1986 vdiq nga një sulm në zemër në moshën 60 vjeçare, disa javë pasi iu nënshtrua një operacioni në tru për një mpiksje gjaku.

  Cosachov dhe psikologu Carlos Diaz gjetën Maradonan të vdekur në shtrat në një shtëpi me qira në një lagje të Buenos Aires.

  Cosachov u mor në pyetje për më shumë se gjashtë orë në zyrën e prokurorit të premten dhe paraqiti një letër voluminoze.

  “Ajo ishte një mjeke psikiatrie”, kishte thënë Mischanchuk kur hynë në zyrë. “Ajo nuk kishte asnjë lidhje me menaxhimin klinik të pacientit”.

  Specialistja është një nga shtatë profesionistët mjekësorë që po hetohen për vrasje pa dashje mbi vdekjen e Maradonës.

  Sipas të dhënave të hetimit, Cosachov dhe neurokirurgu Leopoldo Luque,  ishin personeli kryesor i ngarkuar me kujdesin e Maradonës.

  Faza e marrjes në pyetje të të dyshuarve do të përfundojë të hënën e ardhshme me Luque që do të dalë para prokurorëve. Ai gjithashtu ka mohuar çdo akuzë.

  Në fazën tjetër të hetimit, një gjyqtar do të vendosë nëse do të urdhërojë apo jo një gjykim.

  Nëse shpallet fajtor në fund të procesit, i cili mund të zgjasë me vite, të shtatë rrezikojnë nga tetë deri në 25 vjet burg. Të gjithë janë të ndaluar të largohen nga vendi në pritje të rezultatit.

  Prokurorët hapën një hetim pasi një bord ekspertësh duke parë vdekjen e futbollistit zbuloi se ai kishte marrë kujdes të papërshtatshëm dhe ishte lënë në fatin e tij.

  Javën e kaluar, një avokat për infermieren e bashkë-akuzuar Dahiana Madrid,  u tha prokurorëve se mjekët në krye kishin “vrarë Diegon”.

  “Në fund, kishte shumë shenja paralajmëruese se Maradona do të vdiste, të jepte ose të merrte një ditë. Dhe askush nga mjekët nuk bëri asgjë për ta parandaluar atë”, ka thënë avokati Rodolfo Baque në atë kohë.

  Psikologu Diaz – ashtu si Cosachov – ka mohuar se mjekimi psikiatrik që Maradona po merrte kishte përkeqësuar gjendjen e tij të zemrës.

  Ish-ylli i Boca Juniors, Barcelonës dhe Napolit kishte luftuar me varësinë nga kokaina dhe alkooli për vite me radhë dhe vuante nga çrregullime të mëlçisë, veshkave dhe kardiovaskulare kur vdiq.

  Lajmi Paraprak

  Bima që ndikon në cilësinë e ajrit në shtëpi, fikusi benjamin

  Lajmi i rradhës

  Nuk ka rrezik për shpërndarjen e variantit “Delta”

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë