Stoltenberg: Udhëheqësit afganë përgjegjës për kolapsin e luftës

  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka fajësuar udhëheqjen afgane për shpërbërjen e shpejtë të forcave të armatosura të vendit, por gjithashtu tha se Aleanca duhet të zbulojë mangësitë në programin e saj të stërvitjes ushtarake.

  Ai dënoi “dështimin e autoriteteve afgane” për të kundërshtuar talebanët dhe për të parandaluar kapjen e tyre nga Kabuli, raporton AFP.

  “Dështimi i autoriteteve afgane ka çuar në atë që ne shohim sot,” tha ai.

  Stoltenberg tha se “ushtria politike afgane nuk u shfaq” dhe se ky lëshim i udhëheqjes afgane çoi në tragjedinë që po ndodh tani.

  Ai i bëri këto vërejtje pasi drejtoi një takim të të dërguarve të NATO -s për të diskutuar pasojat e sigurisë të pushtimit të shpejtë të Afganistanit nga talibanët në javët e fundit.

  NATO ka udhëhequr përpjekjet ndërkombëtare të sigurisë në Afganistan që nga viti 2003, por Aleanca përfundoi operacionet luftarake në 2014 dhe u përqendrua në trajnimin e forcave të sigurisë kombëtare.

  Stoltenberg tha se forcat e NATO -s “luftuan me guxim” në Afganistan, por ata nuk arritën të sigurojnë vendin sepse, në fund, autoritetet politike afgane dështuan të kundërshtojnë talebanët dhe të arrijnë një zgjidhje paqësore “.

  Duke parë se si forcat e armatosura afgane u shpërbëjnë para ofensivës talebane, Stoltenberg tha se ishte një surprizë sa shpejt ndodhi.

  “Disa mësime duhet të merren nga kjo,” shtoi ai.

  Lajmi Paraprak

  Stasis

  Lajmi i rradhës

  Çfarë do të ndodhë tash me ekonominë e Afganistanit?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë