Zëdhënësi i NATO-s gjatë luftës në Kosovë: Serbia të heqë ushtrinë nga kufiri

  Jamie Shea, ish-zëdhënës i NATO-s gjatë luftës në Kosovë tha një intervistë për Euronews Albania se prania e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën është e papranueshme.

  Ai e cilësoi këtë veprim mbireagim të papranueshëm nga Beogradi, për diçka që siç tha është çështje e brendshme e Kosovës.

  “Kam qenë mjaft i qartë për dërgimin e forcave ushtarake serbe në kufi për një çështje që nuk i përket Serbisë, por është një çështje e brendshme e Kosovës. Ka një mbireagim, është e papranueshme dërgimi i këtyre trupave. Ato duhet të rikthehen në vendin e tyre. Beogradi duhet të heqë dorë nga ndërhyrja në punët e brendshme të Kosovës.

  Veriu është një çështje e brendshme e Kosovës.  Mesazhi im është që: Kosovë, puno bashkë me BE dhe SHBA! Pavarësisht zemërimit, mos humbisni besimin e miqve më të ngushtë”, tha ai për Euronews Albania.

  Ai shtoi se Asociacioni është një çështje kyçe mes Kosovës dhe Serbisë që duhet të zgjidhet mbi bazën e parametrave të mirëpërcaktuar.

  Shea u shpreh se një Asociacion sipas modelit të republika Srpska është absolutisht i papranueshëm, ndërsa theksoi se Asociacioni i komunave serbe si detyrim ndaj minoritet nuk duhet të cenojë sovranitetin e Kosovës si shtet.

  Tensionet në veri u rritën, pasi kryetarët e rinj shqiptarë të Zubin Potokut, Leposaviqit dhe Zveçanit, bënë betimin në shkolla dhe ndërtesa të tjera komunale, për shkaqe sigurie.

  Kurse më 26 maj, ata u asistuan nga Policia e Kosovës, pasi grupe të banorëve vendas kundërshtuan shkuarjen e tyre në zyrat në ndërtesat komunale që më parë përdoreshin nga zyrtarët serbë.

  Bashkësia ndërkombëtare e ka dënuar fuqishëm vendimin e Qeverisë së Kosovës, siç kanë thnënë, “për të hyrë me forcë” në ndërtesat komunale në veri. NATO-ja kërkoi shtensionimin e menjëhershëm të situatës.

  Lajmi Paraprak

  Kurti: Nuk mund të bëj kompromis me republikën demokratike

  Lajmi i rradhës

  Ndotja e mjedisit nga lëndët plastike “bombë me sahat”

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë