ISHP: Mos përdorni pastrues apo zbardhues për të larë frutat dhe perimet!

  Instituti i Shëndetit Publik këshilloi sot se mënyra më e mirë për të larguar papastërtitë është t’i lajmë perimet dhe frutat me ujë të freskët. 

  “Lajini ato në ujë të rrjedhshëm për 30-60 sekonda. Fërkojini që të largoni papastërtitë. Thajini frutat dhe perimet me një peshqir të pastër ose letër.

  Përpara se t’i gatuani ose t’i prisni, pastroni mirë sipërfaqet e gatimit – enët, thikat dhe çdo gjë tjetër që do të përdorni.

  Lani duart me sapun dhe ujë.

  Përpiquni që të shmangni ruajtjen e perimeve dhe frutave për shumë kohë.

  Asnjëherë mos përdorni pastrues ose zbardhues për të larë frutat ose perimet e freskëta,” ka theksuar në përfundim ISHP.

  Lajmi Paraprak

  Lojërat Olimpike: Atletët australianë dëmtuan shtretërit dhe dhomat e tyre para se të largoheshin

  Lajmi i rradhës

  Pse vera është koha perfekte për të lënë duhanin

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë