Si të parandaloni pickimin nga mushkonjat – Metodat më të forta natyrale

  Në raftet e supermarketeve apo farmacive do të gjeni një sërë locionesh kundër mushkonjave dhe insekteve të tjera, por shumë prej tyre përmbajnë substanca të dëmshme, që me siguri nuk dëshironi të qarkullojnë në organizmin tuaj.

  Mushkonjat tërhiqen nga disa substanca në djersën tonë, por edhe nga frymëmarrja dhe lëkura.

  Mushkonjat kanë sensorë që vënë njerëzit në shënjestër që nga larg.

  Bllokimi i aromave që tërheqin mushkonjat bëhet nëpërmjet solucioneve, që zakonisht përmbajnë një substancë të njohur si diethyltoluamide.

  Nuk është aspak sekret që kjo substancë është toksike edhe në rastet kur nuk kemi asnjë reagim ndaj saj.

  Kjo substancë përthithet lehtë nga organizmi, akumulohet në inde nga ku mund të shkaktojë dëme afatgjatë.

  Solucionet e bëra në shtëpi janë padyshim zgjidhja më e mirë. Recetat dhe përbërësit janë të thjeshta dhe mbi të gjitha pa kimikatë.

  Uthull Molle  

  Është një ndër solucionet më efikase që mban larg padyshim mushkonjat.

  Mjafton të lyeni një pambuk me uthull molle dhe të lyeni zonat e zbuluara të trupit me të para se të flini apo kur qendroni në ambjente ku mushkonjat hyjnë lehtësisht.

  Ekstrakti i Vaniljes

  Aroma e vaniljes trullos dhe parandalon afrimin e tyre.

  Mjafton të përzjeni një lugë çaji vanilje me çfarëdolloj kremi të thjeshtë pa aromë dhe lyeni të gjitha zonat e zbuluara të trupit tuaj.

  Farat e karafilit

  Merrni pesë gramë fara karafili dhe zjejini me një gotë ujë. Mjaftojnë 10 pika nga ky lëng që ta aplikoni në të gjitha zonat e zbuluara të trupit.

  Kamomili

  Një prej bimëve mjekësore më të lashta ka efekt paralizues ndaj qelizave nervore të insekteve.

  Ndaj ju mund ta thani dhe ta shpërndani nëpër shtëpi.

  Mund të vendosni pak kamomil të tharë në parvazin e dritareve ose mund ta përgatisni në formën e çajit dhe të lyeni trupin me të.

  Në këtë mënyrë edhe lëkura e trupit do të bëhet e butë dhe e lëmuar.

  Borziloku i freskët ose gjethet e domates

  Mushkonjat nuk e tolerojnë dot erën që lëshojnë këto bimë, ndaj mos nguroni t’i përdorni.

  AgroWeb.org ju udhëzon të zieni në një filxhan çaji 10 apo 15 gjethe borziloku të freskët apo disa gjethe domatesh dhe kur të ftohet lyeni trupin me to para se të flini.

  Vaji esencial i borzilokut, eukaliptit ose farave të karafilit

  Vajrat esenciale janë më të mirët kundër mushkonjave.

  Nëse keni në shtëpi vaj esencial borziloku, eukalipti apo karafili, shtoni pesë deri në dhjetë pika të vajit esencial në një gotë me ujë dhe lyeni zonat e pambuluara nga rrobat.

  Me të mund të lyeni edhe një copë pambuku dhe ta vendosni në dritare që të mbani mushkonjat larg./AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Pak i njohur jashtë Spanjës, kush është kandidati që s’humbi asnjëherë në zgjedhje?

  Lajmi i rradhës

  Kritikat e ShBA-së për korrupsionin, alarm i fundit për institucionet në Shkup

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë