Rizoto me mish pule dhe spinaq

  Rizoto me mish dhe perime, e lehtë për t’u përgatitur dhe shumë e shijshme

  Përbërësit:

  – 500 g mish pule;
  – 1 qepë të kuqe;
  – 3 thelpinj hudhre;
  – 3 lugë të vogla vaj ulliri;
  – një filxhan me 2.5 dl oriz;
  – 400 g spinaq;
  – supë me perime;
  – djathë parmezan;
  – 1 lugë gjalpë;
  – kripë;
  – piper.

  Përgatitja:

  Skuqni qepën në disa lugë vaj ulliri, shtoni mish pule të prerë, hudhër të grirë dhe shtoni pak kripë.

  Zieni mishin për rreth dhjetë minuta, gjatë së cilës kohë e lani spinaqin dhe i ndani gjethet nga kërcelli.

  Pritini spinaqin dhe e zhytni për pak kohë në ujë të vluar dhe menjëherë kullojeni dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.

  Shtoni oriz në pulën e zierë dhe vazhdimisht derdhni ngadalë sipër supën duke e përzier.

  Pak para përfundimit të përgatitjes, shtoni copëzat e spinaqit, përzieni, pastaj shtoni gjalpin. Shtoni kripë dhe piper, nëse është e nevojshme.

  Mbi rizoton e përfunduar mund hidhni djathë të grirë parmezan.

  Lajmi Paraprak

  Supë me bizele dhe nenexhik

  Lajmi i rradhës

  Çka duhet të dini para shtatzënisë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë