Sa shpesh duhet të pastrohen çarçafët gjatë verës

  Në verë, duhet të pastroni shtratin tuaj më shpesh, veçanërisht çarçafët dhe jastëkët.

  Bërja e dushit para gjumit mund të ndihmojë, por nëse doni të zvogëloni aromat dhe bakteret e pakëndshme, është më mirë të pastroni shtratin tuaj çdo tri deri në katër ditë.

  Muajt ​​e nxehtë të verës sjellin me vete nxehtësi dhe lagështirë të padurueshme. Kjo çon në djersitje të tepruar, edhe kur flemë. Në përgjithësi, çarçafët dhe jastëkët duhet të lahen të paktën një herë në javë, sipas ekspertit të toksinës mjedisore Tonya Harris.

  “Ka disa arsye të ndryshme pse duhet të pastroni shtratin tuaj më shpesh gjatë verës”, shpjegon ajo. “Së pari, është e qartë që djersitemi më shumë, gjë që mund të çojë në shfaqjen e shumë baktereve dhe aromave të pakëndshme. Por përveç kësaj, alergjenët si poleni mund të hyjnë në shtëpi, kështu që pastrimi më shpesh i shtratit do të ndihmojë në zvogëlimin e alergjenëve dhe merimangat që mund të shkaktojnë simptoma të pakëndshme”, shton ajo, shkruan KP.

  Për shkak të gjithë kësaj, ajo rekomandon larjen e çarçafëve dhe jastëkëve më shpesh gjatë verës, nëse mundeni çdo tre ose katër ditë. “Kjo duhet të jetë e mjaftueshme për të mbajtur larg bakteret, aromat dhe alergjenët”, thotë Harris.

  Nëse përdorni një çarçaf të sipërm ose një batanije të hollë, ato duhet të lahen në të njëjtën kohë me çarçafët dhe jastëkët. “Nëse mbani një batanije në mbulesë, atëherë mund ta lani atë çdo katër deri në gjashtë javë dhe mbulesën çdo dy ditë”, shton ai.

  Si të pastroni dhe mirëmbani shtratin në verë?

  Gjithmonë kontrolloni etiketën me udhëzime për larjen dhe mirëmbajtjen. Për shembull, pambuku mund të lahet në ujë të nxehtë, ndërsa materialet e tjera lahen më mirë në ujë të ftohtë. Për pastrim të thellë Harris rekomandon pastrimin e dyshekut dy deri në tri herë në vit për të hequr qafe bakteret dhe alergjenët.

  Ju gjithashtu mund të spërkatni dyshekun me një shtresë të hollë sodë buke, duke e lënë të qëndrojë për disa orë para se të pastroni me fshesën e korrentit për të hequr aromat.

  Gjëja e fundit para gjumit është një dush i mirë që do të zvogëlojë aromat e pakëndshme, djersën, vajrat e trupit, alergjenët dhe të ngjashme, shkruan Mind Body Green.

  Lajmi Paraprak

  MASH: Aplikimi në konvikte për nxënësit përfundon më 15 korrik

  Lajmi i rradhës

  Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë