Heracleion, qyteti misterioz në fund të detit që rikthen gjithmonë dashamirët e historisë ujore

  Ky është një qytet misterioz i zhytur, ndërsa arkeologët kanë njoftuar një seri zbulimesh të reja.

  Më herët, kronikanët kanë deklaruar se Heracleion dhe Thonis ishin dy qytete të ndryshme të zbuluara në Mesdhe, por arkeologu francez Franck Goddio zbuloi në vitin 1999 se fjala është për një qytet i njëjtë.

  Heracleion është qyteti port i Egjiptit, Thonis është emër egjiptian, ndërsa Heracleion është emër grek.

  Ishte një qytet tregtar i themeluar rreth shekullit të 8-të para Krishtit. Helena e Trojës dhe Parisi e vizituan atë para Luftës së Trojës.

  Për shkak të goditjeve të vazhdueshme të tërmeteve dhe cunamit, qyteti u zhyt ngadalë në det, ndërsa niveli i detit u rrit.

  Sidoqoftë, në vitin 1999, Franck Goddio, me një grup zhytësish që punonin përgjatë bregdetit egjiptian, gjetën një fragment të madh shkëmbi nën shtratin e detit dhe e nxorën atë në breg.

  Ishte një copë statuje e perëndisë Hapi, e mbështjellë me kripë, por e padëmtuar.

  Ata vazhduan kërkimin dhe përfundimisht gërmuan edhe gjashtë të tjerë.

  Rreth këtyre pjesëve shtrihet një thesar tjetër: rrënojat e tempujve, copëzat e qeramikës, bizhuteri, monedha, buste etj.

  U gjetën edhe kolona të lashta, qeramikë 2,000-vjeçare dhe monedha prej bronzi të mbretërimit të Mbretit Ptolemeu II (283 deri 246 pes).

  Disa gërmime të këtij qyteti tani gjenden në Muzeun Britanik në Londër.

  Lajmi Paraprak

  Në emër të betonit

  Lajmi i rradhës

  Kryeministri Kurti niset në Kroaci për të vizituar bashkatdhetarët e lënduar në aksidentin e sotëm tragjik

  Lajme tjera

  Ekspertët

  Faik Konica Në një shtet të ri, të çarë nga partitë dhe nga interesat vetjake, siç ka qenë…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë