“E sikur, matanë gardhit, më i gjelbër të jetë bari”

  Ernest Hemingway

  E sikur, matanë gardhit, më i gjelbër të jetë bari
  Se atje shi bie, anembanë,
  Ku ata që kurrë s’rrijnë dot pa dhënë
  Të kursejnë për vete, nuk kanë.

  Ku njerëzit që buzëqeshin më shumë,
  Nën jastëk pa fund kanë lotuar,
  Dhe më trimat që ke njohur ndonjëherë
  Frika i ka sakatuar.

  Tej gardhit, mbushur me njerëz të vetmuar,
  Të vetëm nuk sheh asnjeri,
  Atje, ata që për vete nuk kanë strehë,
  Të bëjnë të ndihesh në shtëpi.

  Mbase bari matanë ngjan më i gjelbër
  Sepse e kanë lyer me boj’
  Veç mos harro, mik, nga ana tjetër,
  Bari yt, më i gjelbër, duket njësoj.

  Lajmi Paraprak

  SHBA: Aleatët e NATO-s janë të bashkuar para bisedimeve me Rusinë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë