‘Lumturi e fukarasë i ngjan të madhit, iluzion të Karnavalit’

  Vinícius de Moraes 

  Trishtimi nuk njeh fundin,
  lumturia, po… po.

  Si një pupël është lumturia,
  sikur, me ajrin e përfshin era,
  gazmendur lehtësisht lartësisht.
  Por aq, aq, sa era platitet
  e përtokë këputet…

  E kështu, dhe lumturi e fukarasë i ngjan të madhit,
  iluzion të Karnavalit.
  Punuar tërë vitin
  për një çast ëndrre.
  Aq sa për të bërë;
  kostumin
  e mbretit
  o të piratit
  o të kopshtarit.
  E pastaj, gjithçka mbaron sa
  një kërcitje e gishtave,
  ditën e mërkurrë,
  sikur s’pat egzistuar kurrë!

  Trishtimi s’njeh fundin
  lumturia, po… po.

  Si pikla e vesës
  mbi petalin e lules
  ndrin lumturia,
  për momentin paqësisht,
  e papritmas lehtë shkrepëtin e bie si një lot ikur dashurimit.

  Oh’… në këto çaste,
  lumturia ime
  po ëndërron në syt’ e të dashurës time,
  si kjo natë që po kalon,
  që po kalon
  nxitimthi në kërkimin t’agimit

  Flisni butë, ju lutem!
  Sepse ajo, duhet të zgjohet
  po butë e si një ditë gazmore,
  falur puthje prej dashurie.

  Se trishtimi nuk njeh fundin,
  lumturia vetëm çastin.

  Përktheu: Herman Çuka 

  Lajmi Paraprak

  Raporti i OKB, afërsisht 1 në 3 shqiptarë vuajnë nga pasiguria për ushqim, më e larta në Europë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë