“Vajtimi”

  Viktor Hygo

  O shtigje ku lirshëm valëvitet bari,
  Lugina, kodra e ti pyll që oshëtin!
  Çfarë është me ju e gjithë kjo heshtje varri?!
  Për atë që iku e jo më nuk ka kthim!

  Po pse kjo dritare tash vonë rri e mbyllur?
  Dhe pse ky kopsht rri i heshtur e i shkretë?
  O shtëpi, ku është i zoti që gjithmonë miqtë i ka pritur?
  “Di vetëm që s’është e kurrë më s’do të jetë”.

  E ti qen besnik, kush për ty do kujdeset?
  S’ka dorë të të ushqejë më, këtu njeri s’ka.
  Fëmija i gjorë qan e kërkon të atin
  e vejushë e zezë e qan e mallkon fatin.

  Si iku ai kështu në errësirë?
  O dhimbje që godet pareshtur pamëshirë!
  Ku shkoi vallë? S’përgjigjet asnjëri,
  Veç zërit tim të trishtuar, një dhimbje, elegji…

  Lajmi Paraprak

  Mbrojtja e ish-krerëve të UÇK-së kërkon të dijë origjinën e materialeve shfajësuese

  Lajmi i rradhës

  Shkaqet që çojnë në aksidentimin e autobusëve

  Lajme tjera

  “Varfëria”

  Naim Frashëri “Varfëria” Ju, të pasur, kur rriniRreth zjarrit me gëzime,Qeshni, hani e pini,Xbaviti me dëfrime,Kërceni e këndoniDhe…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë