“Ma para thehet bjeshka se besa”

  Atdheu është më tepër se çdo fjalë e thënë për të, është përtej çdo përkufizimi, përtej çdo tingulli e fjale. Atdheu është një dashuri e bashkëdyzuar me vuajtje, dhimbje e mall. Janë të shumtë ata që në mënyra të ndryshme kanë dhënë shumë për atdheun, e dashurinë për të ka edhe  prej atyre që e kanë përkufizuar me dhënien e jetës, gjënë më të çmuar që ka njeriu.

  Për këtë dashuri, për këto rrënjë, për këtë histori, për këtë gjuhë për këtë flamur, për këta heronj, artisti Genc Prelvukaj ka shkruar një tekst rrëqethës e të cilit ja ka bashkangjitur edhe tingujt e muzikës për ta kompletuar në mënyrë përfekte.

  Ai vendosi të shkruaj për vendin e të parëve të tij, për të shpalosur historinë që ngërthen në vete Plava dhe Gucia.

  “Vendi i Origjinës” e ka quajtur këtë dedikim duke prekur kështu zemrat e shumë shqiptarëve e duke bërë që të lëvizin eshtrat e atyre që emri ju kumbon në këngë.

  “Vendi i Origjinës”

  Shiko o bir,  kjo është toka e atdheut tënd

  I ulun n`Sarajet e Ali Pashes

  Me sy t`mrrolun drejt shkambit t`vajzës

  Ku rrijnë malsortë n`krye t`venit

  Skifterat e Vuklit e ujtë e Kelmendit

  Ku lahuta bjen n`çdo shkrep

  Jom unë djali juaj prej n`djep

  Ky është vendi i origjinës

  Ku pret shpata e Selman Fakut e Pulec Himes

  Shqiponjat e ulin terrin

  Malet e thrrasin prap Jakup Ferrin

  Ku nihet zilja e ogiçit

  I njomë gjaku n`fushat e Nokshiqit

  Ku flasin edhe gurrat e shterruna

  Fjalë  kanë edhe kullat e djeguna

  Prej Rugovës deri n`maje t`Shalës

  Toka mban erën e gjakut t`Gjon Bales

  Shiko o bir,  kjo është toka e atdheut tënd

  Sa plagë kanë rrjedhë n`Limin dinak

  Sa burra me gjak ka pa orli plak

  Sa plumi n`krah e n`trup t`Shqiptarvet

  Shekuj me luftë për giuhën e t`parvet

  Ky është vendi i Hasan Gjekës

  Ku burrat shkojnë me kangë drejt dekës

  Me faqe t`bardhë plot me nerë

  Pushkë e trimni për secilën derë

  Me rrudha n`ballë kundër robnisë

  Luftarë e dasmorë me flamur n`shtizë

  N`kuvende kur mbledhën

  E knojnë n`lahutë Isuf Kamer Çelën

  Nure Kurtin me burrat që ranë

  Qe vdekjen kurrë me frikë nuk e panë

  Ky është vendi i t`parve të mi

  Ku gjithçka e gjallë rrjedh kuq e zi

  Shiko o bir,  kjo është toka e atdheut tënd

  N`sofrën e Plavës nën malet e zeza

  Ma para thehet bjeshka se besa

  Ku vlen nderi e dashnia e zotit

  Prej liqenit deri te burrat e Hotit

  Jom si votra që ndezet Janarit

  Si fjala e urtë e Bajraktarit

  Si plaga e randë n`trup t`ushtarit

  Jom unë që se prej n`besë tokën e t`parit

  I knojnë shqip nën votër

  Fmisë në djep nana me motër

  Tokë e trimnisë e jo drojës

  Vend i Ismajl Nikocit e Agan Kojës

  Si kështjellë me bedena

  Tokë e shqiponjës me dy krena

  Sot me varrë e sy nga Shqipnia

  Fund me nerë nga Plava e Gusia

  Shiko o bir,  kjo është toka e atdheut tënd. / KultPlus/

  Lajmi Paraprak

  Zgjidhjet natyrale kundër problemeve me dhëmbët

  Lajmi i rradhës

  “Putini është vrasës”: Protestë në Podgoricë kundër presidentit rus

  Lajme tjera

  Fan Noli i panjohur

  Fan Noli është shprehur hapur kundër bashkimit kombëtar të territoreve dhe pjesëve të kombit që mbetën jashtë kufijve…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë