Të pathënat e 22 fotografive më të famshme në histori

  Nuk thuhet kot se fotografia vlen sa 1000 fjalë.

  Fotografitë më poshtë, shpalosin histori të ndryshme, secila prej tyre një histori e vërtetë që la gjurmë të paharrueshme në fusha të ndryshme.

  Fotoja e parë selfie. Në vitin 1939, më shumë se 120 vjet pas fotografisë së parë, Robert Cornelius vendosi një kamerë në pjesën e prapme të saj dhe bëri atë që besohet të jetë vetë portreti i parë fotografik ndonjëherë. Çfarë është befasuese është se sa kohë duhej që dikush më pas të bënte “selfie-n” e parë.
  Portreti i parë presidencial. Presidenti i parë që do të fotografohej ishte John Quincy Adams i gjashti. Por edhe atëherë nuk u quajt, pasi deri në 1843, më shumë se një dekadë pasi u largua nga zyra, ai nuk e mori foton. Duhej të vinte viti 1849 që presidenti i parë në detyrë të merrte fotografinë e tij. Ai ishte James K. Polk dhe fotograf ishte Mathew Brady, i cili gjithashtu ishte i mirënjohur për fotografitë e tij të betejave të Luftës Civile.
  Vdekja në fushën e betejës. Në shumicën e historisë, tmerret e luftës mund të përshkruheshin vetëm nga ata që ishin në fushën e betejës. Kjo filloi të ndryshojë në 1846 gjatë Luftës Meksiko-Amerikane, kur një anëtar i panjohur i forcave të armatosura amerikane bëri atë që besohet të jetë fotografia e parë e betejës Kjo foto, e marrë nga Alexander Gardner, përshkruan “efektin e një predhë tek një ushtar” gjatë betejës së Gettysburg në 1863.
  Portreti i Abraham Lincoln, 1863. Kjo fotografi e portretit të presidentit Abraham Lincoln, u bë vetëm një javë para se ai të shpërndante adresën e tij të famshëm në Gettysburg në 1863. Në kundërshtim me besimin popullor, ai nuk e ka shkruar atë në anën e pasme të zarfit.
  Billy the Kid. I lindur në 1859 në Nju Jork, Billy the Kid fitoi famë si një legjendë e Wild West. Në kohën kur ai u qëllua në 1881 në moshën 21 vjeçare nga Sheriff Pat Garett në Fort Sumner, New Mexico, ai kishte vrarë të paktën 12 burra (ai pretendonte se ishin më shumë se 20). Kjo foto e vitit 1878 është e vetmja foto e Billy Kid që dihet të ekzistojë.
  Tërmeti i San Franciskos. Në orën 5:12 të mëngjesit më 18 prill 1906, një tërmet i dhunshëm ra afër San Franciskos. Mijëra jetë humbën gjatë tërmetit “të madh” të San Franciskos, i cili ende renditet si një nga tërmetet më të fuqishme të të gjitha kohërave. Pamja këtu është dëmtimi në një rresht të shtëpive viktoriane në rrugën Howard afër 17th Avenue.
  Charlie Chaplin si “Tramp i vogël”. Karakteri më i njohur në ekran i Charlie Chaplin ishte “Tramp i vogël”, të cilin e debutoi në filmin e heshtur në 1914, Kid Auto Races në Venedik. I veshur me pantallona të gjera, me një kapelë të vogël, me këpucë të mëdha dhe me sjellje të tepruar, me një fytyrë super-ekspresive, shfaqja më e njohur e Chaplin u shfaq deri në vitin 1952 dhe e bëri Chaplin një nga figurat e para më të famshme të Hollivudit.
  Spanky dhe Petey. Para se regjisori Hal Roach të krijonte “Banda jonë” (të njohur më vonë si “Rascals Little”), fëmijët në Hollywood prireshin të përshkruheshin si të rritur të vegjël. Në vitin 1921, Roach e gjeti veten para një spektakli të një grupi të vogël fëmijësh që grindeshin mbi një grumbull shkopinjsh dhe kuptuan se sjelljet natyrore të fëmijëve ishin shumë më interesante. Në 1931, Geroge tre-vjeçar, pra “Spanky” McFarland u bashkua me aktorin dhe u bë yll i parë i shfaqjes, së bashku me Petey, qeni.
  Nëna emigrante. Në vitin 1936, fotografja Dorothea Lange po përfundonte një xhirim njëmujor, që përshkruante përpjekjet e dëshpëruara të punëtorëve të fermave migratore në Kaliforni, kur ajo pa Florence Thompson, 32 vjeç, dhe u tërhoq nga ajo “sikur nga një magnet”. Fotografitë e Thompson dhe fëmijët e saj mund të jetë ndër më të famshmet nga ato kohë të dëshpëruara.
  Tragjedia e Hindenburg. Në vitin 1937, anija Hindenburg ishte më e madhja si dhe krenaria e Gjermanisë naziste … derisa shpërtheu në liqenin e Lakehurst, New Jersey, duke vrarë 36 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit.
  “Njeriu më me fat”. Në vitin 1939, në stadiumin Yankee në New York, Lou Gehrig njoftoi daljen e tij në pension nga baseball. Arsyeja? Ai po vdiste nga ALS, i cili do të njihej si “sëmundja e Lou Gehrig”. Megjithatë, Gehrig iu referua vetes si “njeriu më me fat në planet” ndërsa fshiu një lot nga syri i tij. Ai vdiq dy vjet më vonë në moshën 37 vjeçare.
  Ngritja e flamurit në Iwo Jima. Joe Rosenthal e bëri fotografinë për Associated Press më 23 shkurt 1945, dhe brenda disa ditësh ajo ishte kudo, duke simbolizuar dominimin amerikan në zonën e luftës së Paqësorit. Më vonë ajo u bë modeli për Memorialin e Luftës Detare të SHBA-së në Arlington të Virxhinias, e cila i ka shtuar famës asaj.
  “Dita e VJ në Times Square” ose “Puthja”. Fotografi Alfred Eisenstaedt bëri shumë fotografi të njerëzve të famshëm gjatë karrierës së tij, por është fotografia e tij e dy të panjohurve – një marinar i Marinës së SHBA dhe një grua në uniformën e një infermiere në një përqafim ekstatik gjatë festimeve “Fitorja mbi Ditën e Japonisë” në Times Square të New York City më 14 gusht 1945, më e famshmja e tij. Fotografia u botua po atë muaj në revistën Life, por u deshën shumë vite para se çifti i të huajve të identifikohej më në fund si Greta Zimmer Friedman, i cili vdiq në 92 në 2016, dhe Xhorxh Mendonsa, i cili vdiq në shkurt 2019 në moshën 95 .
  Fotoja e Marilyn Monroe… Kjo foto e Marilyn Monroe duke qëndruar në një metro të New York-ut me erën që frynte fundin e saj, është ndoshta imazhi më i famshëm i Monroe, e cila është ende një nga amerikanet më të famshme, edhe për faktin se vdekja e saj vazhdon të mbetet një mister.
  Zonja John F. Kennedy. Kjo është fotografia e parë zyrtare e Zonjës së Parë së Shtëpisë së Bardhë Jacqueline Kennedy bërë në fillim të vitit 1961.
  Humbja e një babai. Nuk ishte vetëm një komb që u la i shkatërruar nga vrasja e John F. Kennedy. Kjo foto portreti që përshkruan tre-vjeçarin John F. Kennedy Jr. duke përshëndetur arkivolin e babait të tij në Uashington më 25 nëntor 1963, la një imazh prekës që ndihet edhe sot.
  “Unë kam një ëndërr”. Udhëheqësi i të Drejtave Civile, Martin Luther King, Jr., kishte një ëndërr se racizmi një ditë do të ishte një gjë e së kaluarës. Ai mbajti fjalimin e tij të famshëm gjatë marsit në Uashington më 28 gusht 1963, në Përkujtimin e Lincoln në Uashington. Ai u vra më pak se pesë vjet më vonë.
  Njeriu në hënë. Më 21 korrik 1969, astronauti Edwin “Buzz” Aldrin bëri një fotografi pranë flamurit të SHBA-së … i vendosur në sipërfaqen e hënës.
  Çastet përfundimtare të Christa McAuliffe. Christa McAuliffe ishte një mësuese amerikane, e cila u përzgjodh nga më shumë se 11,000 aplikantë për të qenë edukatori i parë në hapësirë. Tragjikisht, më 28 janar 1986, anija kozmike Challenger shpërtheu 73 sekonda pas ngritjes, duke vrarë menjëherë McAuliffe dhe gjashtë anëtarët e tjerë të ekuipazhit. Kjo foto na lejon të kujtojmë shpresën, krenarinë dhe emocionet që ajo duhet të ketë ndjerë ndërsa po ecte me këmbë drejt pad-it dhe fatin e saj.
  Një vështrim i fundit në Qendrën Botërore të Tregtisë. 11 shtator 2001: Bota pa, së pari në mosbesim, pastaj në horror, aeroplanët që goditën një nga kullat e Qendrës Botërore të Tregtisë, dhe pastaj tjetra. Këtu, tymi i zi del nga kullat pak para se të shkatërrohen në tokë, duke marrë me vete jetën e rreth 3,000 njerëzve.
  Emma Gonzalez qan në heshtje. Emma Gonzalez, një e mbijetuar e të shtënave në masë në Marjory Stoneman Douglas High School në parkland, Florida, mbylli sytë dhe bërtiti në heshtje për gjashtë minuta dhe 20 sekonda, për vrasjen e 14 shkurtit 2018.
  Lajmi Paraprak

  Copernicus: Europa përjetoi dimrin e dytë më të ngrohtë

  Lajmi i rradhës

  Vuçiq thotë se nuk do të ketë njohje “as de facto dhe as de jure” të Kosovës

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë