Zemrën askujt mos ia fal krejt

  William Butler Yeats
  Përktheu: Orjela Apolloni

  Zemrën askujt mos ia fal krejt
  se grave pasionante dashnia u duket e lehtë,
  e padenjë për kujdes, kur për të siguri kanë
  dhe ato s’ândrrojn’, n’mend s’e mbajn’
  se prej puthjes n’puthje atë e kap nji dobësi;
  çdo gjâ e bukur âsht veç nji knaqësi
  ândrruese, e kândshme, që kalon përherë.
  Oh, zemrën kurrë mos e jep përnjiherë
  se, pavarsisht çka buza e âmbël nxjerr,
  zemrat si zaret n’lojë i kanë hedhë.
  Dhe si mundet vallë n’lojë me fitu’ ndonjâ
  që shurdh, memec e qorr dashnia e ka bâ?
  Kush e ka provu’ e di cili asht çmimi dhe mundi
  sepse e fali gjithë zemrën dhe humbi. 

  Lajmi Paraprak

  Disa muaj para zgjedhjeve, fillojnë edhe investimet nëpër komuna

  Lajmi i rradhës

  Lojë logopedike që inkurajon zhvillimin e fëmijëve

  Lajme tjera

  Nji stinë e humbun

  Martin Camaj Verës sa nji mëngjes me vesënuk ia pau kush ballin simjetme sy të përlotun të sjellunkah…
  Më tepër

  Populli bardh e zi

  Azem ShkreliPopulli bardhezi Është krejtësisht e mundur të jetë i tillë edhe ky cilësim imi. Ani. Nga degë…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë