“A është në interesin e Bullgarisë që RMV të largohet nga anëtarësimi i BE-së”

  Në një intervistë për “24 çasa”, kryeministri bullgar Kiril Petkov, ndër të tjera, është përgjigjur në pyetjet nëse takimi i javës së kaluar në Sofje i liderëve të vendeve të EJL-së, përfshirë kryeministrin Dimitar Kovaçevski, ishte njoftim për tërheqjen e vetos.

  Kryeministri bullgar pyet nëse është në interesin e tyre që Maqedonia e Veriut të largohet nga BE-ja.

  “Për mendimin tim, këto janë çështje të rëndësishme dhe duhet të adresohen, veçanërisht kur ka një tendencë të qartë se dikush po punon kundër saj, a është vërtet në interesin e Bullgarisë që RMV të largohet nga anëtarësimi, gjë që është në interesin e Rusisë, p.sh., kush nuk dëshiron të shohë të gjithë Ballkanin të qëndrueshëm edhe në Evropë”, tha Petkov.

  Ai tha se të gjithë duhet ta mendojnë se pse shteti rus kishte investuar në rrjetin e saj të spiunimit për të punuar kundër fqinjësisë së mirë të Bullgarisë me Maqedoninë e Veriut.

  Derisa të hiqet vetoja bullgare, Maqedonia nuk mund të fillojë negociatat me BE-në. Më herët, Franca bllokoi fillimin e negociatave.

  Lajmi Paraprak

  DY PALË ZGJEDHJE NË VOJVODINË

  Lajmi i rradhës

  “Pse dhe si ndodhën vrasjet e 2 prillit 1991” | Flet për herë të parë ish-zv.ministri i Brendshëm

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë