A KA PRANI TË METALEVE TË RËNDA NË AJËR NË TETOVË?

  Tym i zi nga zjarri që kaploi depon e kompanisë “Pofix” në Tetovë/Fotografia: Nistori

  Edhe katër ditë pas zjarrit të madh që shpërtheu në depon e fabrikës “Pofix”, e cila prodhon materiale për ndërtime, qytetarët e Tetovës thonë se era e keqe ndjehet në ajër, sidomos në mbrëmje dhe në mëngjes, ndërkaq pas ekspozimit të gjatë në hapësirë, disa prej tyre ndjejnë gërvishtje në fyt, përcjell Nistori.

  Pak ditë para zjarrit dhe pikërisht në ditën e incidentit të madh, stacioni monitorues i Ministrisë së Mjedisit nuk kishte të dhëna për cilësinë e ajrit në Tetovë, por nga dje vlerat e grimcave PM 10 dhe PM 2.5. në ajër “çuditërisht janë të mira””, thotë dr. Ratko Davidovski nga Qendra për shëndet publik në Tetovë.

  “Dhe pyes veten se si mund të ketë ka vlera të mira. Përvoja ime shumëvjeçare më tregon diçka tjetër. Është vërtet e çuditshme të kesh vlera kaq të mira pas një zjarri të tillë. Nuk arrij ta kuptoj si është e mundur, por më duhet të pranoj vlerat e treguara nga stacioni i monitorimit të Ministrisë së Mjedisit. Nuk e di nëse ka prani të metaleve të rënda në ajër, mendoj se duhet të ketë, e di nga përvoja shumëvjeçare në këtë fushë. Aty digjej plastika, aty digjeshin llamarina, prej saj del kadmium, del nikeli, del benzinë, por ato parametra nuk i di, thotë doktor Davidovski për Faktor.

  Shëndeti i qytetarëve të Tetovës, siç thekson doktor Davidovski, është rrezikuar nga vetë prania e erës pas zjarrit.

  “U rrezikua komoditeti ynë social dhe kjo është një rrezik për shëndetin e popullatës. Ishte vërtet e tmerrshme, aroma ishte tmerrësisht e keqe. Më telefonuan shumë qytetarë, u këshillova të gjithëve, i këshilloja prindërit që të mos i lënë fëmijët të shkojnë në shkollë. Ndryshe, në Maqedoni kemi dy stacione monitoruese mobile dhe për mua është me të vërtetë një dilemë e madhe pse të paktën një nuk është sjellë këtu në Tetovë kur ka rënë zjarri për të matur vlerat”, thotë mjeku Davidovski.

  Edhe pse nuk ka përgjigje nëse në ajrin e Tetovës ka prani të metaleve të rënda, qytetarët vazhdojnë të alarmojnë për gërvishtje në fyt dhe erë të padurueshme. Duke folur për Faktor, ata theksojnë se këto ditë vendosin maska ​​më shumë se kur duheshin për t’u mbrojtur nga virusi Korona.

  “Thonë që të mos kemi panik, por në Tetovë ende shihet si perde tymi. Rrezet e diellit thjesht nuk mund të depërtojnë siç duhet. Në verë nuk mund të hapësh një dritare, një derë, për t’u ulur në oborr. Mund ta nuhasësh. Në mëngjes, konkretisht kam një gërvishtje në fyt, jam më e ndjeshme për shkak të alergjive në këtë periudhë, ndaj ndjej veçanërisht ndotjen pas zjarrit”, thotë Sara I. nga Tetova.

  Komuna e Tetovës të dielën, gjegjësisht pas vërshimeve dhe zjarrit në Pofix, ka vënë në funksionim të gjitha resurset njerëzore dhe materiale për sanimin e gjendjes, për çka kërkon zgjerimin e kapacitetit të TPPE dhe numrit të punëtorëve, si dhe fondet e nevojshme, pasi siç theksojnë nga aty, ato janë të pamjaftueshme për të mbuluar territorin e 5 komunave përreth. Ministrisë së Mjedisit iu kërkua gjithashtu qasje direkte në të dhënat aktuale për cilësinë e ajrit, apo mbajtja e një pajisjeje celulare për këtë qëllim. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Pas Haaland, City është pranë goditjes tjetër në merkato

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë