Alarme të kuqe në 16 qytete italiane si pasojë e motit të nxehtë

  Alarme të kuqe janë lëshuar në 16 qytete të Italisë, pasi i nxehti ekstrem vazhdon të shtrihet në pjesën jugore të Evropës.

  Alarmet – që nënkuptojnë se moti aktual përbën rrezik edhe për personat e shëndetshëm – janë aktivizuar në Romë, Firencë dhe Bolonja për disa ditë.

  Sipas parashikimeve, Evropa pritet të përballet me temperatura edhe më të larta në javën e ardhshme.

  Sipas Agjencisë Hapësinore Evropiane, Italia, Spanja, Franca, Gjermania dhe Polonia, mund të përballen me kushte klimatike ekstreme.

  Kjo agjenci monitoron temperaturën e tokës dhe ujit të detit përmes satelitëve që ka.

  Disa ditë me mot të nxehtë konsiderohen normale, mirëpo kohëve të fundit numri i tyre po rritet, si pasojë e ngrohjes globale.

  Vala aktuale e të nxehtit në Evropë është quajtur Cerberus, nga Shoqata italiane e Meteorologjisë, sipas përbindëshit me tri koka te Ferri i Dantes.

  Deri më tani, temperatura më e lartë ndonjëherë në Evropë është regjistruar në Sicili, në gusht të vitit 2021 – 48.8 gradë Celsius.

  Përveç Evropës, me mot shumë të nxehtë po përballen edhe Shtetet e Bashkuara, Kina, Afrika e Veriut dhe Japonia.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se moti ekstrem, që vjen si pasojë e ngrohjes globale, është duke u bërë “fatkeqësisht një normale e re”. /REL/

  Lajmi Paraprak

  Bomgartner: Maqedonia e Veriut gjithmonë është një partner i besueshëm

  Lajmi i rradhës

  Media gjermane për rrahjet në Parlamentin e Kosovës

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë