Cunami i lashtësisë mund t’i kishte zhdukur qytetet e sotme skoceze, zbulon studimi

  Hulumtimet hartojnë shkallën e cunamit katastrofik Storegga 8,200 vjet më parë për herë të parë

  Qytetet dhe fshatrat nëpër Skoci do të shkatërroheshin nëse vija bregdetare e vendit do të goditej nga një cunami i atij lloji që ndodhi 8,200 vjet më parë, sipas një studimi të një akademiku.LEXO EDHE:Britania miraton vaksinën Pfizer për moshat 12-15 vjeçare.

  Ndërsa rreth 370 milje të vijës bregdetare veriore dhe lindore të Skocisë u prekën kur goditi tsunami Storegga, studimi sugjeron që një katastrofë e tillë në ditët moderne me të njëjtën madhësi do të kishte pasoja më të këqija.

  Studiuesit në universitetet e Sheffield, St Andrews dhe York ia atribuuan këtë popullatave më të dendura njerëzore dhe niveleve më të larta të detit që mund të shkatërronin potencialisht zonat bregdetare dhe porte të Arbroath, Stonehaven, Aberdeen, Inverness dhe Wick, të gjitha këto janë zona të konsiderueshme të ndërtuara më pak se 10 metra mbi nivelin e detit dhe që shikojnë drejtpërdrejt nga deti.

  Studimi i cili harton ndikimin e cunamit të lashtësisë për herë të parë, përdori modelimin për të vlerësuar se sa larg do të kishte hyrë vala në brendësi.

  Vlerësimet sugjerojnë se uji mund të ketë arritur deri në 18 milje në brendësi. Kjo distancë sot ndoshta do të shkatërronte plotësisht një qytet të tillë si Montrose, i cili ka një lagunë baticash dhe një popullsi prej 12,000 banoresh.

  Tsunami Storegga, i konsideruar katastrofa më e madhe natyrore që ka ndodhur në Mbretërinë e Bashkuar në 11,000 vitet e fundit, u shkaktua nga rrëshqitjet nën detin Norvegjez. Uji i zhvendosur besohet të ketë përmbytur Doggerland, një urë tokësore që lidhte Britaninë, Danimarkën dhe Hollandën përtej asaj që tani është deti jugor i Veriut. Tsunami do të ketë pasur një ndikim katastrofik në popullatat mezolitike të kohës.

  Image
  Lajmi Paraprak

  Pritet lehtësimi i masave, gastronomia do të vazhdojë të punojë vetëm në ambiente të hapura

  Lajmi i rradhës

  Kjo është ngjyra më e ndritshme në botë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë