Pse Lindja e Mesme ka shkallën më të ulët të kancerit në botë (Video)

  Lindja e Mesme ka shkallën më të ulët të kancerit në botë. Doktor Berg shpalos fakte në lidhje me shkallët më të lartë dhe të ulët të kancerit në vende të ndryshme të botës. Njerëzit në Lindjen e Mesme konsumojnë shumë sheqer dhe sheqeri ushqen kancerin. Por, edhe pse diabeti është i zakonshëm në Lindjen e Mesme, kanceri nuk është, përcjell Nistori.

  Vendet me shkallë të lartë të kancerit:

  1. Australi
  2. Irlanda
  3. Hungaria
  4. Shtetet e Bashkuara

  Pse Lindja e Mesme ka shkallë të ulët të kancerit:

  1. Shumë njerëz agjërojnë muajin e Ramazanit.

  Përfitimet e agjërimit për uljen e rrezikut të kancerit:
  • Agjërimi e vret kancerin
  • Agjërimi stimulon autofagjinë
  • Agjërimi gjeneron qeliza të reja imune
  • Agjërimi ndihmon në uljen e inflamacionit
  • Agjërimi rrit rrjetet antioksiduese në trup

  1. Shumë njerëz konsumojnë disa erëza me veti antikancerogjene dhe antitumorale, si p.sh.
   • Shafran i Indisë
   • Shafrani
   • Kardamom
   • Arrëmyshk
   • Qimoni
   • Kanellë
   • Koriandër

  Ushqime të tjera të njohura në Lindjen e Mesme që kanë veti kundër kancerit:
  • Farat e zeza
  • Vaj ulliri
  • Kopër
  • Farat e susamit
  • Datat

  1. Në Lindjen e Mesme ka shkallë më të ulët të duhanpirësve, konkretisht te gratë
   • Pirja e duhanit, përtypja e duhanit dhe avullimi janë të lidhura me kancerin
  2. Alkooli është i ndaluar në shumicën e zonave të Lindjes së Mesme
   • Pirja e alkoolit rrit rrezikun e gjashtë llojeve të ndryshme të kancerit

  Arsyet e mundshme pse shkalla e kancerit në Lindjen e Mesme nuk është edhe më shumë e ulët:
  • Konsumimi i lartë i sheqerit dhe shurupit të misrit me përmbajtje të lartë fruktozë
  • Shkalla e lartë e obezitetit
  • Normat e larta të njerëzve me vitaminë D të ulët
  • Polimorfizmi

  Thënia e filozofit Hipokrati për agjërimin: Të hash kur të sëmuresh është të ushqesh sëmundjen. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  “Takimet dhe komunikimi i ri që kemi krijuar me Bullgarinë do të thotë se ka një perspektivë”

  Lajmi i rradhës

  Fitorja e Vuçiqit bllokon më tej dialogun

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë