Arrestohen protestuesit të cilët i thyen xhamat e Kuvendit dhe i lënduan policët

  Pas protestës paqësore sonte kundër propozimit francez për heqjen e vetos nga Bullgaria ndaj Maqedonisë, e cila u mbajt para Qeverisë dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme, situata u përshkallëzua para Kuvendit, kur kolona iu bashkua një grupi protestuesish, shkruan SDK, përcjell Nistori.

  Pas disa fjalimeve para Kuvendit, disa prej protestuesve filluan të hedhin pishtarë. U dëgjuan tinguj metalikë dhe shumë shpejt rreth 30 djem me kapuç dhe bluza në kokë e hoqën gardhin para Kuvendit.

  Për gjysmë ore policia, pa lëvizur, i la të gjuante me gurë dhe sende të tjera të forta. Nga gjuajtjet janë dëmtuar zyrat në të cilat punojnë zyrtarët në Parlament. U thyen edhe xhamat.

  Qytetarët e ardhur në protestë nuk iu bashkuan këtyre 30 e ca djemve në prishjen e Kuvendit. Por edhe pse policia nuk reagoi, grupi filloi të hidhte në drejtim të kordonit policor.

  Në turmë u pa një ambulancë duke marrë një të plagosur. Nuk dihet ende nëse ai është polic apo protestues. Më pas policët u vunë pas djemve me kapuç, të cilët u tërhoqën në Parkun e “Grua luftëtare”. Më pas njëri nga personat me uniformë u tërhoq zvarrë, i plagosur.

  Më pak se 5 minuta e siguruan pa përdorur forcën, policia rrethoi zonën para Kuvendit. Anëtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme quheshin bullgarë dhe me fjalët dhe mallkimet më poshtëruese nga djemtë “fantom”

  Gjatë trazirave të mbrëmjes së sontme janë arrestuar disa persona. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Miratohet ribalancimi plotësues i Buxhetit në RMV

  Lajmi i rradhës

  Stresi nxit nepsin – Shtatë mënyra për ta minimizuar atë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë