Arrestohet gazetari i pavarur Andrey Kuznechyk | Vazhdon shtypja e medias në Bjellorusi

  Një gazetar i pavarur që ka punuar për Radion Evropa e Lirë është arrestuar në Minsk, njofton gruaja e tij Alesya Rak, mes një rritjeje të shtypjes së medieve të pavarura nga presidenti bjellorus Aleksandar Lukashenko.

  Andrey Kuznechyk doli për një xhiro me biçikletë më 25 nëntor, për t’u kthyer pas pak i shoqëruar nga katër burra të veshur me veshje civile.

  “Të katërt, të cilët nuk paraqitën asnjë dokument identifikimi, më pas kontrolluan banesën e tyre. Ata morën të gjitha pajisjet elektronike dhe telefonin e Andreyt, telefonin e tabletin tim dhe paratë”, tha Rak, duke iu shmangur vetëm dhomave të dy fëmijëve të tyre të vegjël.

  Kuznechyk u largua më pas nga grupi prej katër vetash, të cilët nuk dhanë asnjë arsye për ndalimin e tij.

  “Andrey u urdhërua të vishej dhe të shkonte me ta. Nuk lejohej të merrte asgjë me vete, vetëm një palë pantallona rezervë. Ata thanë se do ta merrnin për një kohë të shkurtër, për disa ditë”, ka treguar ajo.

  Protestat shpërthyen në Bjellorusi vitin e kaluar pasi Lukashenko, në pushtet që nga viti 1994, u shpall fitues i zgjedhjeve presidenciale që kundërshtarët dhe Perëndimi thonë se ishin të manipuluara.

  Perëndimi ka refuzuar të njohë Lukashenkon si liderin legjitim të Bjellorusisë. “Njeriu i fortë” bjellorus tani mbështetet më shumë se kurrë nga Rusia, për të cilën analistët thonë se po përdor pozicionin e tij të dobësuar për të forcuar kontrollin e saj ndaj fqinjit të saj më të vogël.

  Dhjetëra mijëra njerëz u arrestuan dhe aktivistët e të drejtave të njeriut thonë se më shumë se 800 njerëz janë tani në burg si të burgosur politikë.

  Mediet e pavarura dhe kanalet e mediave sociale opozitare kanë qenë gjithashtu në shënjestër.

  Lajmi Paraprak

  Prokuroria heton veprimtarinë e kompanisë “Besa Trans” | “Ata ishin edhe familjarët tanë”

  Lajmi i rradhës

  Kallëzim penal ndaj tre personave për kryerjen e testit të rremë “PCR” në vendkalimin Tabanovcë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë