Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi Rezolutën për Srebrenicën

  Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miraton rezolutën për Srebrenicën që 11 korriku të shpallet si ditë ndërkombëtare e përkujtimit të gjenocidit në Srebrenicë.

  Në këtë votim morën pjesë 193 shtete prej tyre 84 shtete votuan “Për”, 19 ishin kundër e 68 abstenuan.

  Me këtë rezolutë 11 korriku do të caktohet si si “Dita Ndërkombëtare e Reflektimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit të vitit 1995 në Srebrenicë”.

  Maqedonia e Veriut në këtë rezulutë ka qenë bashkësponsore, ndërsa edhe në votimin e sotëm ishte “për”./Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Gashi për Nistorin: do të jem kryeparlamentar i ardhshëm i kuvendit të RMV

  Lajmi i rradhës

  Rrjedhin afatet, Fronti Europian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë