Byrnes: ShBA-ja mirëpret bisedimet në Maqedoninë e Veriut për propozimin e rishikuar të BE-së

  Ambasadorja e ShBA-ve në RMV Kate Byrnes/Fotografia: Nistori.com

  Ambasadorja e ShBA-së në Maqedoninë e Veriut, Kate Byrnes në Twitter ka shprehur mbështetjen për bisedimet e brendshme që po zhvillohen në Maqedoninë e Veriut, përkatësisht mbi propozimin e modifikuar francez. Ambasdorja thotë se me këtë po shihet një rrugë drejt ardhmërisë europiane të Maqedonisë së Veriut, përcjell Nistori.

  “ShBA-ja mirëpret bisedimet në Maqedoninë e Veriut për propozimin e rishikuar të BE-së për fillimin e bisedimeve aderuese, duke njohur rëndësinë e gjuhës dhe identiteti të Maqedonisë së Veriut. Ne një kohë të gjatë kemi mbështetur ardhmërinë europiane të Maqedonisë dhe tani shohim rrugën për të ecur përpara”, shkruan Byrnes.

  Ndryshe, propozimit të ri francez i ka paraprirë një sërë kritikash dhe protesta nga opozita maqedonase se, propozimi rrezikon gjuhën dhe identitetin europian, gjë me të cilën nuk pajtohet Qeveria e RMV-së. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Shenjat e para të demencës

  Lajmi i rradhës

  Lufta në Ukrainë dhe gazi në Ballkanin Perëndimor

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë