Dikur mbronte shpërndarësit e drogës në gjyq, historia e avokatit shqiptar që u kthye në përdorues dhe ra në burg

  Në podcast-in e radhës “Fol” me Anila Hoxhën që transmetohet të shtunën e fundit të çdo muaji në Top Albania Radio, tema e diskutimit ishte përdorimi i drogës.

  Kjo plagë të shoqërisë që ka kthyer në përdorues të rritur dhe fëmijë, që ka prodhuar fenomene të tjera pasi policia raporton arrestimin e përdoruesve si autorë ngjarjesh kryesisht dhunë dhe vjedhje, e nga ana tjetër vërehet se trajtimi i tyre në qeli mbetet i vështirë.

  Droga nuk zgjedh. Mund të përfshijë në kthetrat e veta edhe njeriun më të pasur, njeriun më të edukuar, ashtu edhe ai që është i pastrehë. E pazakontë është rasti i një avokati i sjellë në emisionin “Fol me Anila Hoxhën”.

  Gert Boci sot është 38 vjeç. Nga një avokat, që mbronte të arrestuarit, mes tyre edhe shpërndarës droge askush nuk e ka të qartë se si përfundoi në një përdorues droge. Humbi punën, më pas u denoncua për dhunë në familje dhe për këtë shkak provoi prangat për herë të parë. Kur doli prej andej u rikthye sërish në burg, në atë të Fushë Kosovës. Kallëzimet kundër tij flasin për një përdorues droge i cili vazhdimisht ishte në kërkim të parave për të blerë doza droge.

  Ne trajtuam historinë e një avokati i cili nga një avokat dhe mbrojtës i të dyshuarve dhe të akuzuarve ai, sot gjendet i paraburgosur në një burg në Shqipëri. Pikërisht këtij degradimit dhe të këtij robërimi nga varësia e drogës”, tha gazetarja Anila Hoxha.

  600 persona u arrestuan së fundmi si shpërndarës droge në të gjithë vendin e megjithatë ky është vetëm njëri aspekt. Nuk disponohen të dhëna se sa është numri i përdoruesve qoftë dhe përafërsisht.

  Lajmi Paraprak

  “Na thoshte do t’ju djeg me benzinë”, flet gruaja e Pëllumb Metës që u vra nga djali i tij: i kam larë muret me gjakun tim

  Lajmi i rradhës

  Sa fatalistë duhet të jemi për IA-në?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë