Do të hiqet ora policore vetëm nëse vazhdon përmirësimi i gjendjes epidemiologjike

  Në mbledhjen e ardhshme Komisioni për Sëmundje Infektive mund ta shfuqizojë orën policore, por vetëm nëse vazhdon përmirësimi i gjendjes me pandeminë.

  Nëse vazhdojnë trendet e njëjta pozitive në lidhje me situatën me Covid-19, pas 15 qershorit mund të pritet heqja e orës policore si dhe lejimi i organizimit të evenimenteve tjera siç janë koncertet. Në ndërkohë, po përgatiten protokolle, transmeton Alsat. Këto paralajmërime i dha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe duke thënë se është lajm i shkëlqyer raporti brenda 24 orëve për Shkupin, ku nuk është pranuar asnjë pacient me Covid-19 për trajtim spitalor.

  “Trendi është i njëjtë edhe në qytetet e tjera të vendit, nuk ka më presion në repartet për sëmundje infektive. Takimi i ardhshëm i Komisionit për Sëmundjet Infektive do të jetë para 15 qershorit, deri atëherë do të punojmë me organizatorët e ngjarjeve dhe koncerteve të ndryshme – për të miratuar protokollet e duhura për atë çfarë është planifikuar të organizohet gjatë muajve të verës Që do të thotë se nëse këto shifra dhe tendenca vazhdojnë, lehtësimi i mëtejshëm i masave kufizuese mund të pritet pas 15 qershorit. Këtu mendoj për dy gjëra, për heqjen e orës policore dhe për rekomandimet për organizimin e ngjarjeve të tjera”, tha Filipçe. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Çfarë është e pakthyeshme pas një viti pandemik?

  Lajmi i rradhës

  Spasovski: Shteti do t’i përgjigjet secilit që tenton ta prishë rendin kushtetues

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë