Facebook ka censuruar postimet palestineze gjatë luftës së Gazës

  Një auditim i pavarur i trajtimit të përmbajtjeve në internet nga Meta gjatë luftës dy-javore midis Izraelit dhe grupit militant palestinez Hamas vitin e kaluar zbuloi se gjigandi i mediave sociale (Facebook) u kishte mohuar përdoruesve palestinezë lirinë e tyre të shprehjes duke hequr gabimisht përmbajtjen e tyre dhe duke ndëshkuar përdoruesit arabishtfolës më rëndë se ato që flasin hebraisht, shkruan WashingtonPost, përcjell Nistori.

  Raporti i konsulencës “Business for Social Responsibility”, është një tjetër padi për aftësinë e kompanisë për të kontrolluar sheshin e saj publik global dhe për të balancuar lirinë e shprehjes kundër potencialit për dëmtim në një kontekst të tensionuar ndërkombëtar.

  “Raporti i BSR konfirmon se censura e Metës ka shkelur të drejtën #palestineze për lirinë e shprehjes midis të drejtave të tjera të njeriut përmes mbizbatimit të tij më të madh të përmbajtjes arabe në krahasim me hebraishten, e cila ishte kryesisht nën moderim,” 7amleh, Qendra Arabe për Avancimin e Mediave Sociale, një grup që mbron të drejtat digjitale palestineze, tha BSR në një deklaratë në Twitter.

  Lufta e majit 2021 fillimisht u ndez nga një konflikt mbi një çështje të afërt të Gjykatës së Lartë izraelite që përfshin nëse kolonët kishin të drejtë të dëbonin familjet palestineze nga shtëpitë e tyre në një lagje të kontestuar në Jerusalem. Gjatë protestave të tensionuara për çështjen gjyqësore, policia izraelite sulmoi xhaminë Al Aksa, një nga vendet më të shenjta të Islamit. Hamasi, i cili qeveris Gazën, u përgjigj duke gjuajtur raketa në Izrael dhe Izraeli u kundërpërgjigj me një fushatë bombardimesh 11-ditore që la më shumë se 200 palestinezë të vdekur. Mbi një duzinë njerëz në Izrael u vranë gjithashtu përpara se të dyja palët të shpallnin armëpushim.

  Gjatë gjithë luftës, Facebook dhe platformat e tjera sociale u lavdëruan për rolin e tyre qendror në ndarjen e drejtpërdrejtë, në terren të narrativave nga konflikti i shpejtë. Palestinezët postuan foto të shtëpive të mbuluara me rrënoja dhe arkivolet e fëmijëve gjatë breshërisë, duke çuar në një protestë globale për t’i dhënë fund konfliktit.

  Por problemet me moderimin e përmbajtjes u shfaqën gjithashtu pothuajse menjëherë. Që në fillim të protestave, Instagram, i cili është në pronësi të Metës së bashku me WhatsApp dhe Facebook, filloi të kufizonte përmbajtjen që përmbante hashtag #AlAqsa. Në fillim kompania fajësoi problemin për një gabim të automatizuar të vendosjes së softuerit. Pasi The Post publikoi një artikull që theksonte këtë çështje, një zëdhënëse e Meta shtoi gjithashtu se një “gabim njerëzor” kishte shkaktuar defektin, por nuk ofroi informacione të mëtejshme, përcjell Nistori.

  Raporti i BSR hedh dritë të re mbi incidentin. Raporti thotë se hashtagu #AlAqsa u shtua gabimisht në listën e termave që lidhen me terrorizmin nga një punonjës që punon për një kontraktues të palës së tretë që bën moderimin e përmbajtjes për kompaninë.

  Ndërsa dhuna në Izrael dhe Gaza luhet në mediat sociale, aktivistët ngrenë shqetësime për ndërhyrjen e kompanive të teknologjisë

  Raporti, i cili hetoi vetëm periudhën rreth luftës së vitit 2021 dhe pasojat e saj të menjëhershme, konfirmon llogari për vite të tëra nga gazetarë dhe aktivistë palestinezë se Facebook dhe Instagram duket se censurojnë postimet e tyre më shpesh sesa ato të atyre që flasin hebraisht. BSR zbuloi, për shembull, se pas rregullimit të ndryshimit të popullsisë midis folësve hebraisht dhe arabisht në Izrael dhe territoret palestineze, Facebook po hiqte ose shtonte sulme në më shumë postime nga palestinezët sesa nga izraelitët. Të dhënat e brendshme të shqyrtuara nga BSR treguan gjithashtu se softueri në mënyrë rutinore raportonte përmbajtjen që mund të shkelte rregulla në arabisht me ritme më të larta se sa përmbajtja në hebraisht.

  Raporti vuri në dukje se kjo ka të ngjarë sepse sistemet e gjuhës së urrejtjes të bazuar në inteligjencën artificiale të Metës përdorin lista termash që lidhen me organizatat e huaja terroriste, shumë prej të cilave janë grupe nga rajoni. Prandaj, do të kishte më shumë gjasa që një person që poston në arabisht të ketë përmbajtjen e tij të shënuar si potencialisht të lidhur me një grup terrorist.

  Raporti sugjeroi gjithashtu se, për shkak të mungesës së moderatorëve të përmbajtjes në arabisht dhe hebraisht – kompania po dërgonte përmbajtje që mund të shkelte rregulla për rishikuesit që nuk flasin ose kuptojnë gjuhën, veçanërisht dialektet arabe. Kjo rezultoi në gabime të mëtejshme.

  Në deklaratën e saj, Qendra Arabe për Avancimin e Mediave Sociale (7amleh) tha se raporti gabimisht e quajti të njëanshmërinë nga Meta të paqëllimshme.

  “Ne besojmë se censura e vazhdueshme për vite me radhë mbi zërat [palestinez], pavarësisht raporteve dhe argumenteve tona të njëanshmërisë së tillë, konfirmon se kjo është censurë e qëllimshme nëse Meta nuk angazhohet për t’i dhënë fund,” tha ai. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Për tetë vite në RMV janë larguar 700 mijë persona

  Lajmi i rradhës

  Pushteti arsyetohet për ngritjen e çmimeve të produkteve ushqimore

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë