Gjobë djalit të shtëpisë së hashashit, i riu shkoi në Londër, por u “arratis”! Grupi kriminal i kërkon të atit 100 mijë paund në Shqipëri

  Jo pak herë konfliktet jashtë vendit për çështje droge janë zhvendosur në Shqipëri.

  Por përplasjet mes grupeve për shtëpitë e hashashit në Britaninë e Madhe po kthehen së fundmi në një trend. Një i ri i quajtur Kalvin Pjetri u largua nga Shqipëria në dhjetor 2020 drejt Britanisë së Madhe me marrëveshjen që t’i shërbente rritjes së hashashit. Por sapo mbërriti atje, i riu u arratis dhe anëtarë të dyshuar të grupit në Shqipëri i kanë vendosur atij gjobë.

  Çështja po hetohet sipas burimeve ekskluzive për gjobëvënie dhe kërcënim për jetën të shtetasit me iniciale B. P. që është i ati i minorenit .

  47-vjeçari rrëfen se i kërkuan 100 mijë paund dhe se e kanë paralajmëruar se do ta vrasin kudo që ai të fshihet .

  “Unë jam A.B. e ka kërcënuar i dyshuari tjetër , më ke prerë në besë  me djalin tënd , pasi unë hyra garant për të dhe ji çova vëllait si punëtor marijuane në Angli.”

  Sipas burimeve ky person është nga Hasi  dhe më tej përveç kanosjes fizike e ka paralajmëruar “po u fshehe dhe në 7 planete , do të gjejmë dhe do ta vras duke bërtitur”.

  47-vjeçari pranon se e nisi të birin me një pasaportë australiane , teksa burimet shtojnë se kanë marrë në pyetje disa persona që kanë dijeni mbi konfliktet e mëpasshme. Ata tregojnë se si në datën 28 prill një person që është prezantuar si kuksiani e ka kërkuar 47-vjeçarin dhe më pas e ka kërcënuar me armë.

  “Merre këtë numër dhe thuaji të më kontaktojë ka thënë shtetasi i identifikuar si S.C.  pasi duhet të rregullohet me ne pasi djali na ka bërë dëme”. I ati tregon se i ishte lutur të birit ta linte punën e marijuanës pasi është shumë mirë nga ana ekonomike.

  “Para një muaji tim bir e kapi policia angleze  brenda në shtëpinë e marijuanës dhe e mbajtën vetëm një jave” , por anëtarët e grupit të marijuanës kanë zbuluar se në të vërtetë i riu ishte arratisur.

  “Ata telefonuan në zyrë dhe i thanë vartëses, ku e ke shefin mos e fshih nën karrige”,  thotë në polici biznesmeni i cili është bërë shkak që hetimi t regjistrohet për gjobëvënie dhe kanosje të tij dhe katër punonjësve . /TCH/

  Lajmi Paraprak

  Momentet dramatike, i gjithë fshati në ndjekje të 26-vjeçarit që vrau vëllanë në Dibër

  Lajmi i rradhës

  Nuk fitoi PS-ja, na grabiti shteti

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë