Grubi mohon pagesën e penaleve për Korridoret, opozita e quan projektin si grabitja e shekullit

  Bllokimi i ligjeve për lehtësimin e procedurave të ndërtimit të autostradave 8 dhe 10D është veprim i papërgjegjshëm dhe i papranueshëm, thotë zv/kryeministri i parë Artan Grubi. Ai në një reagim në facebook drejtuar kreut të opozitës Hristijan Mickoski hedh poshtë akuzat për pagesën e penaleve.

  “Kryetari i partisë opozitare tha që me 22 prill duhet të paguhen 53 milion euro “penallti” ndaj konzorciumit Bechtel – Enka për ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10-D.
  Kjo nuk ndodhi!
  Dje, ai përsëri dha një informacion ndryshe, që me 6 maj do të bëhet pagesa e “penalltive” inekzistuese.
  Edhe kjo nuk do të ndodh!
  Opozita ose nuk di ta lexon kontratën, ose nuk e kupton kontratën ose thjeshtë prodhon lajme të rreme çdo ditë kundër ndërtimit të autostradave.
  Stop lajmeve të rreme dhe propagandës!
  Ja një sfidë, nëse deri me 6 maj nuk paguhen ato mjete të pretenduara nga opozita, të cilat me që ra fjala, duheshte të paguhen edhe me 22 prill sipas opozitës, atëherë, le ta largojnë bllokadën e ligjeve për ta lehtësuar dhe shpejtuar ndërtimin e autostradave”, tha Grubi.

  Opozita vlerëson se Grubi, kur flet për angazhimin e kompanive Behtel-Enka, nuk duhet të bëjë paralele me Serbinë dhe projektin që ata kanë bërë atje. Sipas tyre, procedurat e ndjekura atje ndryshojnë shumë nga ata në vendin tonë.

  “… ja çfarë Grubi nuk thotë:
  1. Bechtel dhe Enka në Serbi u zgjodhën me tender, tek ne direkt, pa tender me kontratë të shkruar në 4 sy.
  2. Autostrada me përafërsisht të njëjtën gjatësi në Serbi kap vlerën e 750 milionë eurove, në Maqedoni vlera fillestare është 1.3 miliardë euro.
  4. Një kilometër autostradë në Serbi nga Bechtel dhe Enka vlen 7 milionë euro, në Maqedoni 20 milionë euro.
  5. Mbikëqyrja në Serbi është një kompani profesionale, mbikëqyrja në Maqedoni është një kompani e veshjeve të brendshme me 4 punonjës.
  VMRO-DPMNE nuk është kundër ndërtimit të autostradës, përkundrazi, e njëjta autostradë për Korridorin 8 është në programin tonë, por ne jemi kundër grabitjes së shekullit që na ndodh tani para syve”, u shpreh Toni Jarevski, VMRO-DPMNE.

  VMRO-DPMNE-ja pretendon se shteti duhet të paguaj miliona euro paradhënie për fillimin e punimeve dhe miliona të tjera gjoba, akoma pa filluar ndërtimi i autostradave të Korridoreve 8 dhe 10D. /Alsat/

  Lajmi Paraprak

  OJQ-të në Strugë kërkojnë zgjidhjen e problemit me mbeturinat

  Lajmi i rradhës

  Maqedonia e Veriut telashe nga mosvaksinimi i fëmijëve

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë