Kabuli kërkon nga Europa të pezullojë dëbimin e migrantëve

  Emigrantë / Foto Arkiv, 2021

  Kabuli kërkoi nga vendet e Europës që të ndalojnë dëbimin e detyrueshëm të azilkërkuesve afganë gjatë tre muajve të ardhshëm, për shkak të dhunës në rritje të talibanëve dhe përkeqësimit të pandemisë së koronavirusit në Afganistan.

  “Situata e luftës” dhe vala e tretë e infeksioneve me koronavirus kanë shkaktuar trazira ekonomike dhe sociale në Afganistan, tha Ministria e Refugjatëve dhe Riatdhesimit e Afganistanit.

  Në deklaratën e saj thuhet se “situata aktuale në vend nuk është e përshtatshme për kthimin e detyrueshëm të migrantëve”.

  Deklarata po ashtu shpreh shqetësim për rritjen e numrit të të zhvendosurve brendapërbrenda Afganistanit.

  Talibanët janë duke shtrirë kontrollin në gjithnjë e më shumë territore, prejse forcat ndërkombëtare, të udhëhequra nga SHBA-ja, kanë nisur zyrtarisht tërheqjen nga Afganistani, më 1 maj.

  Me gjithë rritjen e pasigurisë në vendin e shkatërruar nga lufta, shumë shtete evropiane po i dëbojnë azilkërkuesit e refuzuar të Afganistanit.

  Ky vend ka regjistruar më shumë se 131,000 raste me koronavirus dhe mbi 5,500 viktima, prejse ka nisur pandemia, pranverën e vitit të kaluar.

  Lajmi Paraprak

  Bullgaria mban zgjedhjet parlamentare

  Lajmi i rradhës

  Një finale patriotike për BE-në

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë