“Kërkojmë përgjigje për takimin e Talat Xhaferit me njerëz të afërt me regjimin e Kremlinit”

  Nga VMRO-DPMNE, thonë se Qeveria e LSDM-së dhe BDI-së është deklarative për NATO-n, ka kontakte dhe takime me njerëz të afërt me regjimin në Kremlin.

  “Është hipokrizi para qytetarëve dhe turp në skenën ndërkombëtare dhe para partnerëve strategjikë. Skandali me delegacionin e pritur nga Talat Xhaferi në Kuvendin e Maqedonisë, ku ishin edhe politikanë çeçenë, ish-deputetë të Dumës ruse, hap një sërë pyetjesh, të cilat fatkeqësisht mbeten pa përgjigje. Hesht Talat Xhaferi, hesht LSDM, hesht Kovaçevski, hesht Qeveria, hesht presidenti Pendarovski, heshtin institucionet kompetente të sigurisë.A është normale që një deputet i NATO-s të ketë një takim mes kryetarit të parlamentit dhe një personi si Abdul-Wajed Niyazov, një ish-deputet i Dumës dhe themelues i Shoqatës Myslimane në Mbështetje të Presidentit Putin? Ky person ka rrezik potencial për sigurinë dhe prandaj duhen përgjigje se pse, kush dhe kush e ka lejuar një takim të tillë, çfarë është biseduar në atë takim dhe nëse Xhaferi i ka njoftuar fare shërbimet e sigurisë për këtë takim”, thonë nga VMRO-DPMNE.

  Ata presin një përgjigje dhe një përgjegjësi edhe nga LSDM si pjesë e koalicionit me BDI-në, nëse edhe ata kanë marrë pjesë në takime dhe kanë ditur për qëllimet për ndërtimin e përmendores së Akhmat Kadirovit në Tetovë.

  “Partnerët e koalicionit LSDM i detyrohen përgjigje dhe përgjegjësi, të cilat nuk duhet të fshihen, por të përgjigjen nëse edhe ata kanë marrë pjesë në takime dhe kanë ditur për qëllimet për ndërtimin e përmendores së Akhmat Kadirovit në Tetovë, figurë që themeloi strukturat ushtarake të quajtura në popull Kadirovci. Kjo komprometon Maqedoninë dhe minon besimin në partnerët tanë strategjikë. Presim përgjigje nga Talat Xhaferi dhe koalicioni i udhëhequr nga LSDM-ja, por edhe Kovaçevski, i cili ndoshta sërish do të justifikohet që nuk pa e as dëgjuar, ashtu siç u justifikua për sjelljen primitive dhe vulgare të Talat Xhaferit kur shante dhe ofendonte punonjësit në. parlamenti.. Për të mirën e institucionit Kryetar i Kuvendit, por edhe për imazhin e Maqedonisë, më së miri është që Talat Xhaferi të japë dorëheqje dhe i pari që e inicoi këtë është Dimitar Kovaçevski si kryetar i LSDM-së. Por populli thotë sorra me sorrë nuk i heq sytë, ndaj Talati dhe Kovaçevski nuk duan ta prishin miqësinë e tyre, me çmimin e turpit publik të institucioneve dhe të Maqedonisë si shtet”.

  Lajmi Paraprak

  Milan apo Inter? Cili klub do të festoj sot titullin e kampionit

  Lajmi i rradhës

  Hill: Kosova dhe Ukraina janë dy situata të ndryshme

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë