Japoni, prezantohet Fshati Olimpik për 11 mijë sportistë, një muaj para fillimit të Lojërave

  Tokio – Organizatorët e Lojërave Olimpike të Tokios iu prezantuan fshatin e sportistëve, mediave të dielën, duke treguar apartamentet dhe një shesh pazari me dru, ku 11 mijë sportistë atletë do të qëndrojnë gjatë Lojërave Olimpike të Tokios.

  Lojërat e vonuara do të fillojnë më 23 korrik mes shqetësimit se fluksi i mijëra njerëzve nga e gjithë bota do të kontribuojë në përhapjen e COVID-19.

  Japoni, prezantohet Fshati Olimpik për 11 mijë sportistë, një muaj para fillimit të Lojërave

  Japonia ka shmangur shpërthimet që gjymtuan shumë vende të tjera. Por programi i saj i vaksinimit ka qenë i ngadaltë dhe sistemi mjekësor është rënduar në disa pjesë të vendit. Përpjekja e qeverisë për të mbajtur Lojërat me çdo kusht është kritikuar nga spitalet dhe sindikatat e mjekëve.

  Duke nënvizuar shqetësimin, një atlet ugandan që mbërriti në Japoni të shtunën vonë për një parapërgatitje përpara Lojërave Olimpike u zbulua se ishte i infektuar me virusin, tha transmetuesi publik NHK.

  Atletët do të transferohen brenda dhe jashtë fshatit dhe do të testohen për koronavirus çdo ditë.

  Rregullat olimpike ndalojnë të kënduarit dhe të debatuarit gjatë ngjarjeve, me maska thuajse gjithë kohën.

  “Ne duam që ky të jetë një fshat i atletëve që ata ta kujtojnë, por në të njëjtën kohë ata duhet të ndjekin rregulla shumë të rrepta në lidhje me maskat”, tha Saburo Kaëabuchi, kryetar i fshatit tësportistëve Tokyo 2020.

  “Përveç kur hanë, stërviten, garojnë dhe flenë, ata duhet të mbajnë maska ​​vazhdimisht, e cila është një rrethanë shumë e vështirë për sportistët nga bota.”

  1 / 4PrevNext

  Organizatorët fillimisht po planifikonin t’i shërbenin ushqimet për banorët e fshatit në salla të mëdha ngrënie – më e madhja me një kapacitet për të vendosur 4500 njerëz.

  Por tani, organizatorët do t’u kërkojnë sportistëve të darkojnë vetëm, të mbajnë distancën shoqërore nga të tjerët dhe të fshijnë tryezat pasi të hanë për të frenuar përhapjen e virusit.

  Zona tregtare e fshatit përmban një makinë automatike të tregtisë, pastrues kimik, zyrë postare, bankë dhe sportel ndërlidhës.

  Sheshi prej druri, i cili mbështetet në estetikën minimaliste japoneze të dizajnit, ndjek temën Tokyo 2020 për përdorimin e drurit në ndërtimin e vendeve të Lojërave Olimpike, përfshirë Stadiumin Kombëtar.

  Zona e tregtisë prej 22 milion dollarësh u bë nga 40,000 copë druri të dhuruar nga 63 qeveri komunale japoneze. Secila pjesë e dhuruar shënohet me emrin e zonës që ka siguruar dru.

  Pas Lojërave Olimpike, ajo do të shpërbëhet dhe druri do të kthehet në qytetet dhuruese për ripërdorim në objektet lokale.

  Kompleksi i apartamenteve që ndodhej në sheshin e pazarit ishte ndërtuar në tokë të rikuperuar dhe i projektuar për të strehuar rreth 12,000 njerëz në 23 ndërtesa. Ai përfshin dyqane, një park dhe një shkollë. Ndërtesat do të shndërrohen në banesa pas Lojërave Olimpike.

  Zhvillimi i projektit të strehimit i kushtoi qeverisë së Tokios 54 miliardë jen, duke përfshirë punimet në rrugë dhe infrastrukturën.

  Lajmi Paraprak

  Reeker vjen në Maqedoninë e Veriut – cila është arsyeja vizitës?

  Lajmi i rradhës

  Muze për një pjesë të ndjeshme të historisë kur gjermanët ishin refugjatë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë