Transplanti i parë artificial i zemrës u mor nga një burrë nga Italia

  Kompania franceze Carmat tha se kishte shitur zemrën e parë plotësisht artificiale, të njohur si Aeson, e cila më pas u vendos në një pacient në një spital në Napoli, duke hapur rrugën për zhvillimin e mëtejshëm komercial.
  Mbjellja e një zemre të plotë artificiale u krye nga kirurgu kardiaku Ciro Mayello në një qendër spitali në Napoli, i cili në Itali është një nga drejtuesit për sa i përket njohurive dhe përvojës në lidhje me përdorimin e një zemre artificiale.

  Asnjë zemër artificiale Aeson nuk është përdorur jashtë provave klinike deri më tani, tha një zëdhënëse e Carmat, duke shtuar se kostoja e operacionit 150,000 euro u mbulua nga sistemi rajonal i shëndetit, i cili pret kompensim nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik.

  Zemra artificiale Carmat është menduar për të gjithë pacientët që vuajnë nga dështimi kronik i zemrës ose dështimi akut i zemrës. Shpikja duhet të ndihmojë të gjithë pacientët e zemrës që vuajnë nga sëmundje koronare të zemrës dhe hipertension arterial.

  Pas lajmit, aksionet e Carmat në Bursën e Parisit u hodhën 6.77 përqind në 23.53 euro.

  Lajmi Paraprak

  Zaev: Marrëveshja e Ohrit solli frymë të re në drejtimin e politikave që ndërtoјnë ura

  Lajmi i rradhës

  Tringë Smajli, heroina shqiptare që luftoi me trimëri

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë