Macron: Franca në muajt e ardhshëm do të përpiqet që RMV të marrë datë për negociatat me BE-në

  Presidenti francez Emanuel Macron, me një mesazh urimi drejtuar Presidentit të Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski me rastin e Ditës së Pavarësisë – 8 Shtatori, njoftoi fillimin e afërt të punës së Agjencisë Franceze të Zhvillimit në Maqedoni.

  Ai kujtoi se ekspertët francezë ndihmuan në përballimin e zjarreve të mëdha në vend këtë verë, ndërsa Franca gjithashtu ndihmoi në kapërcimin e krizës së COVID-it në Maqedoni.

  Macron shton se Franca në muajt e ardhshëm do të përpiqet që vendi ynë të marrë datë për negociatat me BE -në.

  “Me rastin e festës kombëtare të Republikës së Maqedonisë së Veriut, në emër të Francës dhe në emrin tim, ju dërgoj urimet e mia më të sinqerta.

  Gjithashtu do të doja t’ju përcjell admirimin tim për rrugën që keni ndjekur që nga nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit njëzet vjet më parë. Suksesi juaj dhe suksesi i vendit tuaj në pajtim, siç dëshmohet nga Marrëveshja e Prespës, shërbejnë si shembull në rajon dhe më gjerë.

  Franca dhe Bashkimi Evropian mbeten në anën tuaj për stabilitetin dhe prosperitetin e Maqedonisë së Veriut dhe Ballkanit Perëndimor. Ne mbështesim të gjitha nismat në atë drejtim, veçanërisht Forumin e Dialogut të Prespës.

  Gjatë vizitës së Kryeministrit tuaj, Zoran Zaev më 10 qershor të këtij viti, unë përsërita dëshirën time për të vazhduar forcimin e marrëdhënieve tona dypalëshe. Maqedonia e Veriut është një aleate dhe partnere thelbësore i Francës në Ballkanin Perëndimor.

  Strategjia franceze për Ballkanin parashikon rritjen e mbështetjes nga Franca për zhvillimin ekonomik dhe social të rajonit, veçanërisht përmes Agjencisë Franceze të Zhvillimit, e cila pas nënshkrimit të marrëveshjes ndërqeveritare midis dy vendeve më 21 shkurt 2021, së shpejti do të fillojë aktivitetet në Maqedoninë e Veriut në fushën e zhvillimit të qëndrueshëm”, shkruan Macron.

  Presidenti i Francës shton se sigurohuni që keni mbështetjen time të plotë për perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut.

  “Franca është e vendosur që bisedimet e anëtarësimit të fillojnë në muajt e ardhshëm dhe do të vazhdojë të punojë për të gjetur një zgjidhje për mosmarrëveshjet dypalëshe”, shton Macron.

  Lajmi Paraprak

  Kërkohet hetim ndërkombëtar dhe monitorim nga BE për rastin “Monstra”

  Lajmi i rradhës

  Davidoviq: Kiçeec mund të jetë edhe i dënuar edhe i paraburgosur

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë