Maqedonia e Veriut është lidere në rajon sa i përket qytetarëve të vaksinuar

  Qytetarët duke i kryer procedurat administrative para se të vaksinohen kundër virusit Covid-19. Foto: Lirim Shabani

  Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se Maqedonia është lidere në rajon sa i përket qytetarëve që janë vaksinuar të paktën një dozë të vaksinës.

  Sipas të dhënave të fundit, nga 5 korriku deri më 24 gusht, numri me të paktën një dozë të vaksinës është rritur për më shumë se 14 për qind, që është përparimi më i madh në krahasim me vendet e rajonit.

  Në të njëjtën periudhe, pas Maqedonisë së Veriut vjen Kosova me 10.64, Shqipëria dhe Greqia 8.61% dhe Mali i Zi 8.04%. Rritje ka edhe në Bosnjë me 7.95, ndërsa në Slloveni është 6.9.

  Përparim më të vogël ka Serbia, përkatësisht 2.49%, dhe Bullgaria me vetëm 1.66%.

  Ndryshe, rritja e numrit të të infektuarve do të thotë mbrojtje më e madhe kolektive, ulje të mundësisë që virusi të shpërndahet dhe të pësojë mutacion. Vaksinat janë të sigurta, thonë nga MSH, dhe paraqesin parandalim nga forma e rëndë e sëmundjes, hopsitalizim dhe vdekje.

  Lajmi Paraprak

  Shqipëri, arrijnë edhe dy grupe me qytetarë afganë

  Lajmi i rradhës

  Bastoret në RMV i ankohen qeverisë për të ardhurat e dobëta: Ndryshoni masat kundër Covid-19 ose na ndihmoni

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë