MASH: Shpërndahen lajme dhe fotografi të rreme për edukimin seksual

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës përmes një njoftimi demanton ndërlidhjen me fotografitë dhe përmbajtjet që këto ditë po shpërndahen në rrjete sociale e që ka të bëjë me edukimin seksual.

  “Lajmet e rreme dhe montazhet në rrjete sociale kanë për qëllim frikësimin dhe mashtrimin e qytetarëve. Qytetarët duhet të jenë të qetë, arsimi përparon dhe reformohet. Të gjitha informacionet që po shpërndahen në lidhje me edukimin seksual janë krejtësisht të rreme”, thonë nga MASH.

  Ata shtojnë se edukimin seksual nuk vendoset dhe këtë disa herë e ka thënë Byroja për Zhvillimin e Arsimit.

  “Nga java e ardhshme planifikohet vetëm pilot projekti në katër paralele në klasë të nëntë dhe në katër shkolla. S’ka përmbajtje dhe as programe nuk janë paraparë në përmbajtet e reja dhe librat për klasë të parë dhe të katërt siç po tentojnë disa grupe në rrjete sociale. Prindërit duhet të jenë të qetë”, thonë nga MASH.

  Lajmi Paraprak

  Pse Irani përpiqet ta heshtë gazetaren Masih Alinejad?

  Lajmi i rradhës

  “Titane” i regjisores Julia Ducournau fitoi çmimin ‘Palma e Artë’ | Filmi më tronditës i vitit 2021

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë