Mediat çeke: Shqipëria mundësi të pafundme për turizëm

  Hans Weber

  Nga shëtitjet në bregdet me limane të fshehur në detin Jon ose Adriatik, në liqenet akullnajore në majat më të larta të Ballkanit, Shqipëria ofron mundësi të tjera për të eksploruar natyrën gjatë pushimeve.

  Megjithëse pamjet e Jonit blu i tundojnë udhëtarët të kënaqen me diellin, detin dhe të mos bëjnë asgjë tjetër, disa duan më shumë.

  Për fat të mirë, Shqipëria ofron mundësi të pafundme për të organizuar shëtitje në natyrë.

  Kërkuesit e aventurave mund të zgjedhin rrugë e shtigje që gjarpërojnë nëpër pyje të harlisura, male të larta dhe liqene të paanë, të gjitha këto me mundësinë për të kombinuar notin në një peizazh frymëzues me kampimin nën yje.

  Liqeni akullnajor i malit të Gramozit

  Liqeni alpin në Malin e Gramozit, i njohur edhe si Liqeni i Dragoit të Gistovës, ndodhet në 2 365 metra mbi nivelin e detit dhe është një nga liqenet më të larta akullnajore në Ballkan.

  Shëtitjen mund ta nisni në fshatin Starje dhe, pas pesë orësh ecje të moderuar, është momenti për një zhytje në liqen.

  Ujëvara e Bogovës në Berat

  Bogova është një fshat në bashkinë Skrapar, Qarku i Beratit. I shtrirë mes maleve dhe me gjelbërim gjatë gjithë vitit, ai është kthyer në një atraksion turistik për vendasit dhe të huajt.

  Në këtë fshat mund të vizitoni edhe Parkun Natyror të Bogovës, që shtrihet në një sipërfaqe prej 3,3 kilometrash katrorë.

  Për të arritur te ujëvara, e pozicionuar në anën e majtë të Kanionit të Osumit, duhen afërsisht 45 minuta në këmbë nga fshati.

  Kanioni i Gradecit

  Kanioni i Gradecit është një destinacion radar i jashtëm që ndodhet në pjesën verilindore të Korovodës, një qytet afër Beratit.

  Kanioni ndodhet në 250 metra mbi nivelin e detit, është i gjatë rreth tre kilometra dhe thellësia e tij varion nga 100 në 200 metra.

  Gradeci është shtëpia e një ekosistemi interesant ujor karstik. Ky monument natyror ka vlera shkencore, kulturore, ekologjike dhe turizmi.

  Një tjetër destinacion interesant në zonë është Shpella e Pirogashit, që nuk është eksploruar plotësisht.

  Syri i Kaltër i Thethit

  Syri i Kaltër i Thethit është një nga atraksionet më të famshme turistike në veri.

  Ai ndodhet në fshatin Kaprre, që vlerësohet si një nga fshatrat më të bukur në Alpet Shqiptare.

  Syri i Kaltër është krijuar nga Lumi i Zi që buron nga Maja e Zezë, ka një sipërfaqe të përafërt prej 100 metrash katrorë dhe thellësi prej tre deri në pesë metra.

  Është lehtësisht i arritshëm për të gjitha grupmoshat.

  Kanioni i fshatit Kryezi në Pukë

  Ky fshat është një nga më të bukurit në veri të vendit, i pasur me burime ujore, kanione, ujëvara dhe shumë tradita historike dhe kulturore.

  Kanioni i Nivicës

  Nivica është vendi i përsosur për ata që e duan natyrën dhe historinë.

  Fshati është shtëpia e peizazheve piktoreske dhe dramatike, ku është e mundur të ngjitesh në majën e majave të larta malore, si Kendrevica, 2 121 metra mbi nivelin e detit, ose të eksplorosh kanione dhe ujëvara të panjohura.

  Përveç pasurive natyrore, rajoni është gjithashtu shtëpia e monumenteve të kulturës të tilla si fortesa, tempuj paganë, faltore, kisha dhe objekte të tjera që datojnë që nga antikiteti.

  Kanioni i Nivicës, në malësitë e Kurveleshit, është një nga kanionet më të gjatë në Europë.

  Liqeni akullnajor i Bunit, mali i Jezercës

  Në majat veriore të qytetit të Tropojës, turistët mund të vizitojnë liqene akullnajore që datojnë pas epokës së fundit akullnajore, rreth 15 000-12 000 vjet më parë.

  Liqene të tilla akullnajore nuk janë vetëm një atraksion turistik, por edhe një objekt studimi për ekspertët dhe natyralistët.

  Liqeni i Sylbikës

  Një tjetër liqen akullnajor që mund të vizitoni në veri të Shqipërisë është Liqeni Silbikës, rreth 1 900 metra mbi nivelin e detit, në livadhin akullnajor të Sylbikës në Malësinë e Gashit, rajoni i Kukësit.

  Livadhi akullnajor i Sylbikës është i njohur për nëntë liqenet e tij akullnajorë, me një lartësi mesatare prej 1 000 -1 500 metra. Secili prej tyre mbulon rreth 40 hektarë sipërfaqe.

  Kanioni i lumit të Holtës

  Holta ndodhet në verilindje të Gramshit, afër fshatrave Kabash dhe Bardhë.

  Kanioni është tre kilometra i gjatë, 150 metra i lartë dhe, në disa vende, ai ngushtohet deri në dhjetë metra gjerësi.

  Ai është formuar nga aktiviteti karstik dhe erozioni i lumit Holta.

  Në muret e kanionit gjenden disa shpella karstike të pashkelura.

  Liqenet e Valamarës

  Arsyeja për të vizituar malin Valamara janë tre liqenet akullnajore, që ndodhen rreth 2 200 metra mbi nivelin e detit, pranë fshatit Lenie.

  Liqenet kanë madhësi mesatare prej 300 metra të gjatë dhe 200 metra të gjerë, me ujë të ftohtë të pastër si kristal.

  Liqenet e Valamarës krijojnë një ekosistem interesant dhe kanë gjithashtu vlera gjeologjike, ekologjike dhe kulturore.

  Zona është e përshtatshme për shëtitje, ngjitje në mal, eksplorim shpellash dhe aktivitete të tjera në natyrë.

  Liqenet e Kacnias

  Pesëmbëdhjetë liqenet akullnajore të Kacnias janë një destinacion i panjohur, edhe pse janë të vendosura jo larg nga liqenet e Lurës.

  Aktiviteti akullnajor ka krijuar një terren të dhëmbëzuar me maja të tilla, si Miceku, Arnishta dhe Gurrat e Zeza.

  Parku Kombëtar i Lurës

  Lura u shpall një park kombëtar i kategorisë së dytë në 1966, për të mbrojtur biodiversitetin dhe ekosistemin e zonës.

  Parku mbulon një sipërfaqe totale prej 1 280 hektarë në rajonin e Dibrës.

  Lura njihet për liqenet e saj akullnajore, si Liqeni i Luleve, Liqeni i Kallabës, Liqeni i Blakut, Liqeni i Madh, etj.

  Banjat termale të Bënjës dhe kanioni i Lengericës

  Këtu turistët mund të shijojnë një zhytje relaksuese në ujërat termale, pavarësisht nga stina.

  Përveç bukurisë natyrore të zonës së Bënjës dhe kanionit të Lengericës, burimet njihen për vetitë e tyre shëruese.

  Kanioni ndodhet rreth 200 metra nga burimet termale dhe lartësia e tij varion nga 30 metra në 150 metra.

  Lumi i Valbonës

  Lumi i Valbonës është një nga lumenjtë më të bukur dhe është pjesë e Parkut Kombëtar të Valbonës.

  Ai buron nga kufijtë e Bjeshkëve të Nëmuna, në veri të Shqipërisë.

  Turistët mund të shijojnë bukurinë e lumit dhe të parkut kombëtar, kryesisht gjatë stinëve të pranverës, verës dhe vjeshtës, periudha kur natyra tregon anën e saj më të mirë, me ngjyra të mrekullueshme.

  Rrajca

  Rrajca është e përkryer për turizëm njëditor ose, nëse planifikoni të qëndroni disa ditë, mund të përfitoni nga bujaria e vendasve.

  Kompleksi i qarqeve akullnajore të Rrajcës ndodhet në shpatin verior dhe lindor të Malit Shebenik.

  Këto liqene kanë një gjatësi prej 100 metrash, gjerësi 80 metra dhe janë 2 200 metra mbi nivelin e detit.

  Lumi i Gashit

  Lumi i Gashit, së bashku me Rrajcën, janë pjesë e Pyjeve të Ahut Antik dhe Primitiv të Karpateve dhe Rajoneve të Tjera të Evropës të listuara si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s.

  Lumi i Gashit ndodhet në verilindje të Shqipërisë, në zonën kufitare me Malin e Zi dhe Kosovën, në zonën e Rripit të Gjelbër Evropian.

  Ai i përket Bjeshkëve të Nëmuana ose Alpeve Shqiptare, me maja që arrijnë në 2 694 metra mbi nivelin e detit. / pragueforum.cz / ATA / 

  Lajmi Paraprak

  “Ndonjëherë edhe djalli shfaqet si një njeri i paqes”

  Lajmi i rradhës

  A është vaksinimi i imponuar në Francë, një shembull për pjesën tjetër të Europës?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë