Nga ‘super-ushtarët’ te dronët vrasës me inteligjencë artificiale, si do të riformësojë teknologjia luftën deri në fund të shekullit?

  Luftërat e së nesërmes nuk do të zhvillohen me retë kërpudha (të shkaktuar nga shpërthimi i armëve bërthamorë), por me sulme kibernetike shkatërruese të lëshuara nga ‘kompjuterët kuantikë’, kanë parashikuar ekspertët.

  Ish-ushtarët dhe agjentët e inteligjencës zbuluan këtë të ardhme ogurzezë për DailyMail.com, duke theksuar se si përparimet teknologjike do të ndryshojnë luftën, transmeton Telegrafi.

  Këto variojnë nga kompjuterët kuantikë miliona herë më të fuqishëm se makineritë që përdoren sot deri te ekzoskelete robotikë, të cilët do t’u japin ushtarëve forcë mbinjerëzore dhe dronët e kontrolluar nga inteligjenca artificiale që do të vrasin pa kontributin e njeriut.

  Duke përdorur këto parashikime, DailyMail.com i kërkoi gjeneruesit të imazheve të inteligjencës artificiale Midjourney të krijonte foto të së ardhmes së fushëbetejës dhe teknologjive që do t’i kthejnë ato në realitet.

  AR u jep ushtarëve shqisat mbinjerëzore

  Realiteti virtual dhe realiteti i shtuar do t’i lejojnë ushtarët të ‘shikojnë’ dronët ose pilotët e automjeteve robotike, me ‘heads-up displays’ (HUD) të realitetit të shtuar që mbivendosin pamjen e pilotëve dhe ushtarëve.

  Adam Seamons, Menaxher i Sigurisë së Informacionit, GRC International Group, tha se teknologjitë si VR janë përdorur tashmë për shumë vite për të trajnuar pilotët ushtarakë dhe komercialë, së bashku me pajisje të tjera të shtrenjta si automjetet e blinduara dhe tanket. Një përdorim tjetër më modern do të ishte trajnimi me dron.

  Me kombinimin e trajnimit VR dhe AR HUD-ve për pilotët e dronëve, këto sisteme pa dyshim do të bëhen thelbësore për trajnimin dhe funksionimin e sistemeve ushtarake në të ardhmen.

  “Pjesa më e madhe e kësaj teknologjie do të mundësohet nga satelitët në orbitën e ulët të Tokës, të cilët ofrojnë lidhje të shpejta interneti në fushëbetejë”, tha Chris Moore, zëvendës-Marshall i forcave ajrore (në pension) dhe zëvendës-president i Mbrojtjes dhe Sigurisë për kompaninë e internetit satelitor, OneWeb.

  “SATCOM me bazë hapësinore LEO do të bëhet një mundësi e rëndësishme për shumë përparime të reja teknologjike – si AR, VR dhe robotika – të cilat përfundimisht do të rrisin vdekjen përmes një përdorimi më efektiv dhe efikas të forcës”.

  Kompjuterët kuantikë mund të rrëzojnë sistemin bankar me një klikim të një butoni

  “Kompjuterët kuantikë” të rinj mund të mundësojnë sulme shkatërruese që mund të shkatërrojnë rrjetet e energjisë dhe sistemin bankar global, paralajmëron Andersen Cheng, themelues dhe drejtor ekzekutiv i Post-Quantum.

  Në vend të njësheve dhe zerove, kompjuterët kuantikë përdorin kubit që mund të jenë të dyja në të njëjtën kohë, duke mundësuar nivele të padëgjuara të fuqisë llogaritëse.

  Studiuesit e sigurisë kanë frikë se fuqia e kompjuterëve kuantikë mund të thyejë enkriptimin e çelësit publik (PKI). Kjo teknologji është përdorur për të siguruar informacion në çdo gjë, nga bankat tek ato ushtarake. Kompjuterët kuantikë janë në zhvillim tani, me IBM që shfaq modele me më shumë se 400 kubit.

  “Kompjuterët kuantikë do të jenë miliona herë më të shpejtë se “kompjuterët klasikë”, falë faktit që ata përdorin “qubits” që mund të jenë një, zero ose të dyja në të njëjtën kohë”, tha Cheng.

  Ky përmirësim eksponencial do të thotë se një ditë do të shohim një hap në teknologjinë kuantike dhe ne duhet të jemi gati përpara se kjo të ndodhë në vend që të përgjigjemi pas faktit. Për më tepër, kjo vetëm duke gjykuar nga informacioni i disponueshëm publik.

  Ekziston një garë të fshehtë kuantike armësh që ne nuk e dimë statusin e saktë.

  “Kur një kompjuter mjaft i fuqishëm është në funksion, ne nuk do të shohim re kërpudha në horizont, përkundrazi, duhet të presim sulme që prekin gjithçka, nga infrastruktura jonë energjetike te institucionet financiare”, tha Cheng.

  AI do të kontrollojë aeroplanët pa pilot

  Sipas ish-agjentit dhe autorit të MI6, Carlton King, inteligjenca artificiale do të kontrollojë aeroplanët luftarak pa pilot.

  Përparësitë e përdorimit të mësimit të makinerive për të pilotuar mjetin sulmues do të jenë shumë joshëse për udhëheqësit ushtarakë.

  “Në momentin që filloni t’i jepni një roboti të pavarur mësim makinerie, filloni të humbni kontrollin. Tundimi do të jetë aty për të thënë, ‘lëreni një robot të bëjë të gjitha’”, tha King.

  King tha gjithashtu se pilotët në SHBA dhe Britani aktualisht fluturojnë me dronw, por udhëheqësit ushtarakë mund të tundohen të heqin njeriun nga ekuacioni.

  “Është e qartë se do të ketë, nëse nuk ka tashmë, një lëvizje drejt heqjes së atij piloti në tokë, sepse reagimet e tyre mund të mos jenë mjaftueshëm të shpejta, dhe duke e vendosur atë në duart e një inteligjence artificiale, reagimet janë shumë më të shpejta. dhe marrja e vendimit të zjarrit ose mos gjuaj”, vazhdoi ai.

  Bioteknologjia dhe nanoteknologjia do të ‘përmirësojnë’ ushtarët

  “Ushtarët e së ardhmes mund të përmirësohen nga bioteknologjia apo edhe nanoteknologjia, me teknologjitë që u mundësojnë ushtarëve t’i mbijetojnë lëndimeve në fushëbetejë”, tha Pablo Ballarin Usieto, këshilltar për sigurinë kibernetike dhe anëtar i grupit të punës për trendet në Zhvillim të ISACA.

  Bioteknologjia dhe nanoteknologjia ofrojnë mundësi për zhvillimin e performancës së përmirësuar të ushtarëve, përmirësimin e kujdesit mjekësor në fushëbetejë dhe potencialisht edhe lloje të reja armësh.

  “Teknologjitë e ardhshme tashmë janë të përfshira në mënyrën se si zhvillohen luftërat, por ato kanë potencialin të ndikojnë në konfliktet aktuale në disa mënyra në mënyrë të konsiderueshme. Të gjithë këta shembuj ngrenë shqetësime të ndryshme, qofshin ato etike, ligjore apo humanitare”, tha Usieto.

  “Është e rëndësishme të sigurohet që ato të jenë projektuar dhe përdorur për të minimizuar dëmin ndaj civilëve dhe për t’iu përmbajtur ligjeve dhe normave ndërkombëtare humanitare”, shtoi ai.

  Ekskeletet robotike do të luftojnë përkrah androidëve

  Ushtarët do të përdorin ekzoskelete robotësh së bashku me dronët luftarakë plotësisht autonom, vazhdoi Usieto.

  Gjenerali Robert Cone parashikoi se një e katërta e forcave amerikane do të jenë robotike deri në vitin 2030, duke e bërë ushtrinë më të vogël, më vdekjeprurëse, të dislokueshme dhe të shkathët.

  “Përdorimi i robotëve dhe sistemeve autonome (automjete tokësore pa pilot, ekzoskelete robotike, madje edhe sisteme luftarake autonome) në luftë mund të zvogëlojë rreziqet për ushtarët njerëzorë dhe të përmirësojë aftësitë e fushëbetejës”, tha Usieto.

  Lajmi Paraprak

  Trumpi më parë e kall Amerikën, sesa të përballet me drejtësinë

  Lajmi i rradhës

  OKB: Më shumë njerëz po injektojnë droga në nivel global

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë