Një qytet në Irlandë ka vendosur të ndalojë fëmijët të përdorin celularin deri në shkollën e mesme

  Prindërit në qytetin irlandez Greystones janë bashkuar dhe kanë marrë një vendim të përbashkët, për të mos lejuar fëmijët e tyre të përdorin telefonat e mençur deri në shkollën e mesme.

  Shoqatat e prindërve në tetë shkolla fillore në Greystones kanë miratuar një kod ‘jo-smartphone’, për të prezantuar një model unik kundër lobimit të fëmijëve, transmeton Telegrafi.

  “Nëse asnjë nga kolegët tuaj nuk përdor telefona, ata nuk do të ndihen të lënë jashtë. Është shumë më e lehtë të thuash jo. Sa më gjatë të ruajmë pafajësinë e tyre, aq më mirë”, tha Laura Bourne, një nga nënat.

  Shkollat ​​dhe prindërit në qytet miratuan nismën muajin e kaluar, mes shqetësimeve se telefonat inteligjentë po ushqejnë ankthin dhe po i ekspozojnë fëmijët ndaj përmbajtjes për të rritur.

  Është një shembull i rrallë i të gjithë qytetit që veprojnë së bashku për këtë çështje, shkruan Guardian.

  Nisma përfshin ndalimin e telefonave të menër për fëmijët – në shtëpi, në shkollë, kudo – derisa të hyjnë në shkollën e mesme.

  Duke aplikuar për të gjithë fëmijët e zonës, prindërit shpresojnë se do të frenojë presionin e bashkëmoshatarëve dhe do të zbusë çdo pakënaqësi.

  Lajmi Paraprak

  Hoxha – Mickoskit: Pa shqiptarët nuk mund ta qeverisni shtetin

  Lajmi i rradhës

  Lionel Messi, nga një adoleshent që i vinte turp, te “djali i keq”

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë