NJË VIT BURG PËR POLICIN QË U FILMUA DUKE USHTRUAR DHUNË NDAJ ROMIT NË MANASTIR

  Polici nga Manastiri, i cili u filmua shtatorin e kaluar dhe u postua në rrjetet sociale duke e rrahur një rom para Postës në qytet, është dënuar padrejtësisht me një vit burg për veprën keqtrajtim gjatë detyrës. Këtë e ka konfirmuar për SDK, Nevzat Jasharovski nga Manastiri, ndaj të cilit është ushtruar dhunë fizike nga polici pasi djali i tij ka goditur me veturë një shtyllë në rrugën Ruzveltova, përcjell Nistori.

  “Nuk pres që vendimi të jetë në favorin tim. Unë jam shumë mirënjohës. Polici u dënua me një vit burg dhe mendoj se ky do të jetë një mësim që të gjitha këto ngjarje të pakëndshme të mos ndodhin më. Dhe tani kur e kujtoj atë ngjarje mërzitem. E bleva makinën dhe menduam me djalin dhe shokët t’i qerasim, shkuam në një kafene dhe kur u kthyem, djali im goditi shtyllë elektrike. Sapo dolëm jashtë, polici filloi të më godas me grushte, shkelma, shkopinj dhe më duhej të shkoja në spital”, tha Jasharovski.

  Edhe nga shoqata e qytetarëve AVAJA, e cila njoftoi ngjarjen, bëri të ditur se Nevzati ka fituar drejtësinë dhe se punonjësi i policisë është shpallur fajtor.

  Në shtator të vitit 2020, Ministria e Brendshme ngriti kallëzim penal në Prokurorinë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion ndaj P. G., zyrtar policor në SPB Manastir, për veprën penale: keqtrajtim në kryerje të detyrës, për shkak të përdorimit të pabazë të forcës fizike ndaj J.N. Në videon e ngjarjes që është publikuar në rrjetet sociale shihet një polic duke rrahur një rom në rrugën Ruzveltova në Manastir. Rreth tij ndodhen edhe dy persona të tjerë, të cilët kanë qenë me të rrahurin, si dhe dy policë të tjerë.

  Kjo u pasua me protesta të banorëve romë nga Manastiri, të cilëve iu tha se nuk duhet të vozisin nëse pinë alkool, por edhe se policia nuk duhet të ushtrojë dhunë, por duhet të zbatojë ligjin. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Komshiç ndërpret intervistën për “Tanjug” | Gazetari mohoi gjenocidin në Srebrenicë

  Lajmi i rradhës

  (Video) Kryeministrja e Zelandës së Re u pengua gjatë transmetimit të dretpërdrejtë nga vajza e vogël që përkonte me kohën e gjumit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë