Pamje që tregojnë ‘rrafshimin me tokë të një lagje të tërë’ në Kinë (Video)

  Disa pamje që janë shfaqur së fundmi thuhet se tregojnë 15 ndërtesa të larta të shndërruara në pluhur nga shpërthimet masive në Kunming, kryeqyteti i Provincës Yunnan të Kinës.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të premten, 15 kulla të larta që ishin pjesë e projektit të Fazës II të Qytetit Liyang Star dhe kishin mbetur të papërfunduara për tetë vjet u shkatërruan me eksploziv.

  Prishja, e parë nga dhjetëra mijëra shikues, zgjati 45 sekonda për të “fshirë” 1 miliard juan kinez (154 milionë dollarë) pronë.

  Sipas Xinhua News shtetërore kineze, 4.6 ton eksploziv u vendosën në 85,000 pika shpërthimi në ndërtesa.

  Në ditën e shpërthimeve, rreth 2,000 familje që përbëjnë më shumë se 5,300 njerëz u evakuuan.

  Siç thuhet më tej, ndërtimi i 15 kullave në pronën 340 hektarë filloi nga Kunming Xishan Land and Housing Development and Operation (Group) Co. në vitin 2011. Projekti u nda në katër parcela të identifikuara si A1, A2, A3 dhe A4.

  Sidoqoftë, për shkak të mungesës së kapitalit, Yunnan Tin Industry Real Estate Development and Management Co. mori përsipër projektin në vitin 2012. Për shkak të faktorëve të ndryshëm, ndërtimi u ndal përsëri në vitin 2013.

  Megjithëse puna vazhdoi në ndërtesat në A2 dhe përfundoi në 2015 (një vit pas planit), puna në 15 strukturat në A1, A3 dhe A4 nuk rifilloi kurrë. Qeveria u përpoq të rifillonte projektin duke e listuar atë në Shkëmbimin e të Drejtave të Pronës në Provincën Yunnan.

  Ndërkohë, më 29 dhjetor 2020, Yunnan Honghe Real Estate Co bleu të drejtat për të marrë përsipër projektin.

  Lajmi Paraprak

  Afrika e Jugut befasohet nga bora – vrapojnë për të bërë dordolec dhe topa bore

  Lajmi i rradhës

  Komuna e Strugës: Viti i ri shkollor të shtyhet për më 20 shtator

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë