Panovski: Ata që u pasuruan në pandemi “TURP U QOFTË”

  Situata epidemiologjike në vend është stabile, me rënie të vazhdueshme të numrit të të infektuarve, të hospitalizuarve dhe të vdekurve, tha në një bisedë për “Lokalno”, prof.dr. Nikolla Panovski, përcjell Nistori.

  Sipas tij, hapi i radhës që duhet bërë nga autoritetet duhet të jetë heqja e plotë e certifikatave dhe vendosja fakultative e maskave në shkolla, duke shtuar:

  “Unë mendoj se këto dy masa duhet të ishin lehtësuar tashmë.”

  “Para së gjithash, certifikatat, për mendimin tim, janë joetike që kur janë miratuar. Përkatësisht, ato ndalojnë lëvizjen e lirë të njerëzve të shëndetshëm. Në rast epidemie duhet të ndalohet lëvizja e të sëmurëve. Së dyti, qëllimi i tyre është të detyrojnë njerëzit të vaksinohen me një vaksinë që është vullnetare dhe për të cilën vetë personat e detyruar para se ta marrin atë deklarojnë se e marrin vullnetarisht dhe me rrezikun e tyre. Mjaft joetike, dhe ligjërisht mjaft e dyshimtë. Së treti, qëllimi i tyre ishte të mbronin të vaksinuarit nga të pavaksinuarit!!! Nuk kam hasur në një fushatë të madhe kundër vaksinave. Pra, vaksinat janë aq të mira sa të vaksinuarit kanë frikë se mos i infektojnë të pavaksinuarit. Së katërti, pasi u pa se të vaksinuarit dhe të pavaksinuarit përhapin virusin në mënyrë të barabartë, sidomos kur u shfaq Omikroni, arsyetimi ndryshoi. Tani është koha për të mbrojtur shëndetin e të pavaksinuarve, që të mos infektohen. Pse të mos infektohen nëse janë të rinj, të shëndetshëm, tashmë të infektuar, me antitrupa etj. Nuk po e lëmë Novak Gjokoviq në Australi të mos infektojë australianët, tani ka ndryshuar, nuk po e lëmë të hyjë për ta mbrojtur nga infeksioni. Ne ende po debatojmë me mjegullnaja të tilla të papara”, shpjegon mikrobiologu.

  Nëse ka një mënyrë për të motivuar popullatën tani për të imunizuar apo tashmë popullata është e lodhur nga masat dhe fushatat, etj. Panovski vlerëson se nuk kemi pasur një fushatë për motivimin e qytetarëve, duke theksuar se presioni për vaksinim ka qenë veçanërisht i dëmshëm për personat të cilët pas 45 ditëve nga Kovid-19 është dashur të vaksinohen për të marrë certifikatë.

  Për ata që janë bërë jashtëzakonisht të pasur nga pandemia, unë do të them “TURP JU QOFTË”

  Atë që kemi mësuar në këto gati tre vite jetë pandemi, Panovski thekson se mësimi më i rëndësishëm është marrë “mësuam kush është kush”.

  “Kjo pyetje kërkon shumë kohë dhe hapësirë ​​për t’u përgjigjur. Kemi mësuar vërtet shumë për virusin dhe sëmundjen dhe për reagimet e njerëzve në kohë krize. Gjëja më e rëndësishme është që ne mësuam se kush është kush. Ata me teori konspirative që përndryshe “dinë” na mësuan asgjë dhe as që do të mësojnë kurrë, sepse “dinë gjithçka”, në përkthim, nuk janë të vetëdijshëm se sa nuk dinë. Të tjerët, “ekspertët”, dëgjuan dhe zbatuan gjithçka, madje më shumë se çfarë do t’u thoshte OBSh-ja dhe institucionet e tjera, kështu që në kombinim me politikën dhe interesat e biznesit çuan në një rrëmujë vendimesh të pakuptueshme, të padobishme, madje të dëmshme. Për ata që janë pasuruar jashtëzakonisht shumë në këto dy vite, unë do të them vetëm “TURP JU QOFTË”. Unë do t’u them “LAVDI ATYRE” të gjithë të tjerëve të gjallë apo të shkuar në atë botë, nënvizon ai. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Inceneratorët, si radiografi e qeverisjes Rama

  Lajmi i rradhës

  Maqedonia dhe Shqipëria, dy vendet në rajon që janë 100% në përputhje me sanksionet e BE-së kundër Rusisë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë