“Për tre muaj është sekuestruar drogë mbi pesë milionë euro”

  Në vetëm tre muaj janë sekuestruar më shumë se 2.2 ton marijuanë në vlerë mbi 5 milionë euro, rreth 1.2 ton lëndë psikotrope për prodhimin e amfetaminës me vlerë rreth 200 milionë euro, 7 kilogramë heroinë me vlerë gati 300.000 euro…, njoftoi sot në Facebook, ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski.

  “Në fakt, vitin 2021 e kemi përmbyllur me rezultate të mira në kuadër të prioritetit kryesor të kësaj drejtimi të Ministrisë së Brendshme – lufta kundër trafikut të paligjshëm të drogës. Vetëm në këtë segment u parandaluan 20 kanale për transport ndërkombëtar, u sekuestruan drogë narkotike në vlerë të përgjithshme prej 15 milionë euro, u shtypën dhjetëra grupe të organizuara kriminale, të përbëra nga 60 anëtarë, tre prej të cilave janë shumë kriminale, d.m.th. përveç trafikut të drogës, ata janë të përfshirë edhe në tregtinë e paligjshme të armëve dhe kontrabandën e emigrantëve. Ose janë zbuluar 702 vepra penale, ndërsa ndaj 833 kryesve janë ndërmarrë masa të ndjekjes penale”, thekson Spasovski.

  Ai në njoftim thekson se kjo flet vetëm për pozitën e mirë strategjike të Ministrisë, e cila solli rezultate të shkëlqyera dhe e pozicionuam vendin si faktor të besueshëm në luftën kundër trafikut të paligjshëm të drogës.

  Lajmi Paraprak

  Serbët nga Kosova shkojnë në Serbi për të votuar

  Lajmi i rradhës

  Neutraliteti – statusi që mund t’ia rikthejë sigurinë Ukrainës

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë